Vagyont kapnak vissza

Pozsony. Elkészült az egyházi restitúcióról szóló új törvénytervezet. A javaslatot már a parlament honlapján is közzétették, s valószínűleg februárban a plénum elé kerülhet.

„Ez esetben ugyanis nem érvényes az a hat hónapos megkötés, mely az elutasított törvényekre vonatkozik, azaz hogy a tervezetről szóló utolsó, negatív voksolástól számított fél év elteltével lehet csak leghamarább hasonló elképzeléssel előállni” – magyarázta az Új Szónak Michal Dyttert, a parlament szóvivője. Az előző restitúciós törvényt jogi hibákra hivatkozva az államfő ősszel nem írta alá, ám a honatyák nem tárgyalták újra, egyszerűen „eltűnt a parlamenti süllyesztőben”. Vagyis a jogszabályt soha nem utasították el, ám a törvénytárban sem jelent meg, hatályba nem lépett. „Mivel nem volt elutasító voksolás, nincs milyen időponttól számolni a hat hónapot, hasonló javaslat bármikor előterjeszthető” – tette hozzá Dyttert. Szerinte a kész tervezetet nincs ok halogatni, februárban napirendre tűzhető. Az új javaslat különbözik az előzőtől: kijavították a hibákat, s növelték azoknak az ingatlanoknak számát, melyeket nem restitúció keretében kell visszaigényelni, hanem a jogszabály értelmében az adott egyházak tulajdonába kerülhetnek. Az előző törvénytervezet értelmében ily módon nyolc ingatlant a református, négyet pedig az evangélikus egyház kapott volna meg. A korábbi javaslatban ez állt: a mellékletben felsorolt ingatlanok a református és evangélikus egyház tulajdonába mennek át; azt azonban nem határozta meg, mi hová kerüljön. Az új elképzelésnek már három melléklete van, s a törvény külön kiemeli, az egyes egyházak melyik melléklet szerint milyen vagyont kapnának. A reformátusok esetében hét, az evangélikuséban három ingatlanról van szó; ezenkívül a katolikus egyház is megkapna négy pozsonyi épületet és három kertet.

„A református egyházzal kapcsolatban nem akartuk hétre csökkenteni az ingatlanok számát, ám amikor a törvény készült, hiányzott egy tulajdoni lap. Azóta a probléma megoldódott, s nem kizárt, hogy a parlamenti vita során a nyolcadik ingatlanról módosító indítványt nyújtunk be” – magyarázta lapunknak az MKP frakcióvezetője, Bárdos Gyula, a törvény egyik előterjesztője. (sz-a)

2005. május 1-jétől 2006. április 30-áig

Pozsony. A törvénytervezettel az előterjesztők az egyházakkal szembeni igazságtalanságot próbálják orvosolni, ugyanis a természetes személyeknek tavaly egy éven keresztül lehetőségük volt visszaigényelni az 1948 és 1989 között elkobzott vagyonukat, ám a jogi személyek ezt nem tehették meg. „Úgy lenne igazságos, ha az egyházak is hasonló lehetőséget kapnának” – olvasható a jogszabálytervezet indoklásában. A restitúciós igényeket az elképzelés szerint 2005. május 1-jétől 2006. április 30-áig lehetne benyújtani. (sz. a.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?