V4: nem támogatják a magyar javaslatot

Dobříš. Csehország, Lengyelország és Szlovákia nem foglalt állást egyértelműen azzal a magyar javaslattal kapcsolatban, hogy az európai alkotmány a nemzeti kisebbségek jogait is rögzítse.

A visegrádi csoport is gyanús? Mikuláš Dzurinda a négy kormányfő csehországi találkozóján. ČTK-felvételDobříš. Csehország, Lengyelország és Szlovákia nem foglalt állást egyértelműen azzal a magyar javaslattal kapcsolatban, hogy az európai alkotmány a nemzeti kisebbségek jogait is rögzítse. Ez hangzott el a visegrádi négyek kormányfőinek sajtóértekezletén azután, hogy Vladimír Špidla, Leszek Miller, Mikuláš Dzurinda és Medgyessy Péter az európai alkotmányról, illetve a hét végén kezdődő római kormányközi konferenciáról tárgyalt tegnap a Prágától mintegy 50 kilométerre fekvő Dobříšban. „Én felvetettem ezt a kérdést. Nem kaptam rá egyértelmű választ, de elutasításra sem találtam” – jelentette ki Medgyessy Péter újságírók előtt. A magyar miniszterelnök leszögezte, hogy ennek ellenére a témát fel fogja vetni a római kormányközi konferencián. „Ez kötelességem” – tette hozzá. A szlovák kormányfő Medgyessy szavaira reagálva kijelentette: a kisebbségi jogok rögzítésének kérdését a konventben sem fogadták el, s a szlovák fél ezért nem tartja szükségesnek, hogy ezt a témát a kormányközi konferencián megnyissák. „Az az álláspontunk, hogy minden ember egyenlő fajra, nemzetiségre, vallásra való tekintet nélkül. Az általános emberi jogok listája része lesz az európai alkotmánynak, amit mi elegendőnek tartunk” – szögezte le Dzurinda.

Diplomáciai forrásokból az MTI prágai tudósítója úgy értesült, hogy Leszek Miller lengyel kormányfő a tanácskozáson érdemlegesen nem szólt hozzá ehhez a témához, Vladimír Špidla azt mondta: a csehek ezzel a témával nem foglalkoztak. Miller ugyanakkor a sajtóértekezleten megjegyezte: Varsó a kormányközi konferencián támogatni fogja partnerei minden olyan javaslatát, amely nem ellentétes Lengyelország nemzeti érdekeivel. Špidla a tanácskozás eredményeit összegezve elmondta: Egyetértés volt abban, hogy az európai alkotmánynak feltétlenül rögzítenie kell az egy ország, egy biztos elvet, illetve az elnöki tisztség rotációs rendszerét. A visegrádi országok nem zárják ki, hogy az elnöki tisztséget országcsoportok is betölthessék. A négy kormányfő egybehangzóan úgy véli, hogy az Európai Unió keretében létrehozandó fegyveres erők semmiképpen sem képezhetik a NATO alternatíváját. Ami a döntéshozatali mechanizmusokat illeti, a visegrádiak azt szeretnék, ha megmaradna a minősített többség elve. Támogatják azt a javaslatot is, hogy az alkotmány preambulumában legyen utalás Európa keresztény gyökereire.

Klaus nem megy a konferenciára

Prága. A cseh államfő tegnap bejelentette, hogy eredeti szándéka ellenére nem vesz részt az EU szombaton kezdődő kormányközi konferenciáján. Václav Klaus e meglepő döntést részletesen nem indokolta meg, de nyilatkozatában jelezte: az egyik ok az, hogy Rómában nem lesz lehetőség szélesebb körű vitára. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?