Újságírókat hallgat le a szlovák titkosszolgálat

Pozsony. Nem Pavol Ruskót, az ANO elnökét, nem is a vele telefonon beszélgető újságírót, Peter Csernákot, a SME napilap munkatársát, hanem elképzelhető, hogy Lovász Attilát, a Vasárnap című hetilap jelenlegi főszerkesztőjét hallgatta le tavaly év végén a titkosszolgálat. Értesüléseink szerint az Új Szó, vagy legalábbis néhány riportere is lehetséges célpont, hiszen az újságírók a titkosszolgálat számára értékes, bizalmas értesülésekhez is hozzájuthatnak.

„A közelmúltban az Új Szót is lehallgatta az Ivan Lexa-féle titkosszolgálat annak ellenére, hogy erről a nyilvánosságra hozott jelentések nem szólnak” – árulta el lapunknak Köteles László, a SIS-t felügyelő parlamenti bizottság tagja. A Rusko-ügyben a titkosszolgálaton belül éltek vissza egyesek a rendelkezésükre álló technikai eszközökkel. „Vagyis nem konkrét parancs alapján cselekedtek. Természetesen ezt csak akkor lehetne bizonyítani, ha megtalálnánk a bűnösöket, és nem egy olyan szervezet lenne ezzel vádolva, mely jelenleg nem tud, vagy nem is akar védekezni – mivel élén személycsere történt” – tette hozzá Köteles.

Dobroslav Trnka katonai főügyész tegnap bejelentette: megszakították a bűnvádi eljárást a Rusko-féle lehallgatási ügyben. Ezzel azonban nem került pont az ügy végére, a katonai ügyészség más szerveknek adja át eddig szerzett információit. Ezek túlnyomó része szigorúan titkos; Trnka azonban elárulta: a szlovák titkosszolgálat (SIS) nem az ANO elnökét, Pavol Ruskót hallgatta le. Lovász Attila, a Vasárnap főszerkesztője lapunknak elmondta: ha Csernákot hallgatták le, akkor tulajdonképpen őt figyelték, mert Csernák a kérdéses időszakban az ő földi telefonvonalát használta. Lovász akkor még a SME munkatársaként dolgozott, a napilap felszerelését használta, Csernáknak nem volt saját vonala. A Vasárnap főszerkesztője ennél többet nem óhajtott az ügyhöz fűzni. A SME kiadóvállalata, a Petit Press Rt. – amely egyebek mellett lapunk és a Vasárnap tulajdonosa is – már tegnap eldöntötte, feljelentést tesz. Alexej Fulmek, az igazgatótanács elnöke leszögezte: nem tudja, milyen ügyből kifolyólag hallgatták le a SME telefonját. Dobroslav Trnka szerint mindenesetre nem lehet a SME folyamatos lehallgatásáról beszélni, „mi csak ezzel a felvétellel foglalkoztunk” – mondta. Elárulta: a SIS egyik dolgozója éppen engedélyezett lehallgatást végzett, amikor észrevette, hogy a szóban forgó beszélgetés is megtalálható a titkosszolgálat rendszerében. Ezt jelentette is felettesének. Trnka azonban nem tudta megmondani, hogyan került Ruskóhoz a felvétel. Ugyanebben a rendszerben még öt – illegális, tehát bírósági engedély nélküli – beszélgetést találtak, majd ezen a nyomon haladva még hatot a szolgálat besztercebányai rendszerében, mind a tizenegy újságírók és politikusok beszélgetését tartalmazza, teljesen érdektelen témákról. Az ügyészség ötvennyolc tanút hallgatott ki, ám döntő bizonyítékot nem talált, ezért döntött az eljárás szüneteltetése mellett.

A tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott, az említett lehallgatásnál alkalmazott rendszer biztonságos, mivel külső behatoló nem férhet hozzá. „Belülről azonban nem volt biztonságos” – jegyezte meg Trnka, hozzátéve: személyi és műszaki változásokat hajtottak végre. (szge, sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?