Újabb magyar hadifogoly az Urálban

Budapest. A három éve a kotyelnyicsi elmegyógyintézetből hazahozott, újfehértói Toma András után újabb elfelejtett magyar hadifoglyot talált Veér András pszichiáter és segítői.

Budapest. A három éve a kotyelnyicsi elmegyógyintézetből hazahozott, újfehértói Toma András után újabb elfelejtett magyar hadifoglyot talált Veér András pszichiáter és segítői. A Népszabadság értesülése szerint az Emil keresztnevű, 80 év körüli férfi az Urálban, egy elmegyógyintézetben él, nyomorúságos körülmények között. Veér és Vujity Tvrtko, a TV 2 riportere – aki Toma András azonosításában is segédkezett Veérnek –, már megkezdték az expedíció előkészítését, amely felkeresné Emilt, és tisztázná, honnan származik, hogy került az egykori Szovjetunióba és miért nem tudott eddig hazatérni. Vállalkozásukat – a szóbeli ígéretek szerint – számos szponzor támogatná, de Veér és csapata még bízik abban, hogy az általuk eddig összegyűjtött – bár részben még ellenőrzésre váró – információk alapján a kormányzati illetékesek maguk is megteszik a szükséges lépéseket az elfelejtett hadifogoly azonosítása és hazahozatala érdekében.

A második világháború idején Varsó térségében hadifogságba esett, majd 53 évig egy orosz elmegyógyintézetben „felejtett” Toma András hazahozatala után Veér számtalan levelet kapott Szovjetunióban eltűnt magyar katonák hozzátartozóitól. A legtöbben utolsó reményként fordultak a fogolymentő pszichiáterhez. A levelek között csak néhány volt, amely ellenőrizhető információkkal szolgált. Emlékeztetőül: miután hivatalosan is bejelentették, hogy az orosz elmegyógyintézetben megtalált, sokáig Tamás Andrásként emlegetett férfi valóban volt magyar hadifogoly, két és fél ezer család vélte benne felismerni háborúban eltűnt rokonát. Toma András megtalálása, azonosítása és hazahozatala sokakban újraélesztette a reményt, hogy megtalálhatják évtizedek óta halottnak hitt hozzátartozójukat.

A közelmúltban azonosított Emillel kapcsolatban egyelőre sem Veér, sem Tvrtko nem óhajtott részleteket elmondani. Mindketten úgy fogalmaztak, senkiben sem szeretnének hiú reményeket táplálni, amíg nem tisztázták, mikor, milyen körülmények között került az illető a Szovjetunióba, s miért nem adott hírt magáról az elmúlt évtizedekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?