Pozsony. Szlovákiában több olyan, a 2. világháború alatt koncentrációs vagy munkatáborba, fogságba hurcolt idős személy él, aki meghurcoltatása idején Magyarország polgára volt. Az 1992-es magyar jogszabály szerint ezek a személyek – vagy ha elhunytak, hozzátartozóik – a magyar államtól kárpótlást kaphattak.
Újabb kárpótlástervezet
Pozsony. Szlovákiában több olyan, a 2. világháború alatt koncentrációs vagy munkatáborba, fogságba hurcolt idős személy él, aki meghurcoltatása idején Magyarország polgára volt. Az 1992-es magyar jogszabály szerint ezek a személyek – vagy ha elhunytak, hozzátartozóik – a magyar államtól kárpótlást kaphattak. Magyarországra összesen 839 kérelem érkezett, ebből 533-nak tettek eleget. Sokan azonban késve, vagy egyáltalán nem nyújtották be kárpótlási igényüket. Nekik segíthet František Mikloško, Vladimír Palko és Anna Záborská törvénytervezete, amely azokra is vonatkozna, akiket magyar állampolgárként Szlovákia déli területéről deportáltak, ma állandó lakhelyük Szlovákia és szlovák állampolgárok. Ugyanúgy kárpótolni lehetne az akkori Cseh-morva Protektorátus területéről elhurcoltakat. Ha az illető már meghalt, felesége, gyermekei lennének jogosultak a kárpótlásra. „Az igazságügy-minisztérium elutasítása után végre ezek az emberek is egyfajta megkönnyebbülést érezhetnének, amiért valaki megpróbálja kárpótolni őket. A kárpótlás egyszeri nagyobb összeg és egyfajta nyugdíj-kiegészítés formájában történne. Aki már nem él, hozzátartozója vehetné fel, illetve az ő nyugdíjához tennék az összeget” – nyilatkozta lapunknak František Mikloško. Az igazságügyi tárca illetékes szakosztálya számításai szerint összesen 120 millió koronába kerülne a kárpótlás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.