Titkosítani próbálja üléseit a szlovák kormány

Pozsony. Az ellenzék tiltakozása ellenére a parlament tegnap elfogadta azt a törvénymódosítást, mely szerint a kormány ülései nem nyilvánosak. A jogszabályt csak második nekifutásra sikerült elfogadni, mivel a teremben az első szavazáskor kevés kormánypárti képviselő tartózkodott, és az ellenzék ezt kihasználva határozatképtelenné tette az ülést.

Rövid szünet után azonban a parlament 76 koalíciós igennel elfogadta azt a rendelkezést, mely szerint a kormány ülései nem nyilvánosak. A kormánypártok szerint ezzel semmi sem változik, a nyilvánosság tájékoztatása nem sérül. „A kormányülések nem voltak és ma sem nyilvánosak, ebből a szempontból semmi sem változik – jelentette ki Viera Tomanová, a törvényt előterjesztő munka-, szociális és családügyi miniszter. – Az infotörvény nem változik, a kormány által megtárgyalt anyagok továbbra is nyilvánosak lesznek.” Az ellenzék számára azonban az is gyanús, ahogyan a vonatkozó törvényt módosította a koalíció: a rendelkezést ugyanis egy másik, az érdekegyeztető tanácsról szóló jogszabályba építették bele. Csáky Pál (MKP) szerint ezzel közvetett módon hatálytalanították az infotörvényt. „A kormányülések eddig csak abból a szempontból voltak zártak, hogy az érdeklődők nem vehettek részt rajta személyesen” – mondta az MKP parlamenti képviselője, korábbi miniszterelnök-helyettes.

Hasonló véleményen van Peter Kunder, a Fair-Play Szövetség munkatársa. „A kormány bizonyos feltételek mellett már eddig is titkosíthatta üléseit, kérdés, hogy miért van akkor szüksége ilyen védelemre is” – kérdezi a szakértő.

Daniel Lipšic (KDH) szerint a kormány ezzel csak leplezni akarja, hogy jogellenesen váltotta le az előző kormány államtitkárait. A kabinet első ülésén menesztették őket a miniszterelnök javaslatára, a leváltásukat azonban a törvény szerint az adott tárcát vezető miniszternek kell kezdeményeznie. Ondrej Dostál, a Polgári Konzervatív Párt alelnöke az infotörvényre hivatkozva kikérte az említett ülésen készült hangfelvételt, hogy bizonyítani tudja a törvénysértést. A kormányhivatal megtagadta annak kiadását, és elutasította a kérvényező fellebbezését is. Az ügy jelenleg a bíróságon van. Dostál bízik benne, hogy ügyét nem érinti a tegnapi törvénymódosítás. „Látható, hogy a kormány éppen akkor kezdte kifogásolni, hogy bárki hozzáférhet a kormányülésen készített felvételhez, amikor azt akarták megállapítani, hogy egyes döntései jogszerűek voltak-e” – indokolta a kormány magyarázatával kapcsolatos kétségeit Kunder. Nézetkülönbség van a koalíció és az ellenzék között abban is, hogy az üléseken készült hangfelvételek eddig nyilvánosak voltak-e. Daniel Lipšic állatja, hogy igen, ezt bizonyítja szerinte az is, hogy a korábbi kormány idején ellenzéki képviselő is megkapta a hangfelvételt. Viera Tomanová azonban azt állítja, hogy ehhez csak a kormányhivatal alkalmazottai és a kabinet által tárgyalt anyagok előterjesztői férhettek hozzá. (lpj, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?