Pozsony/Budapest. Szlovákia ellentmondásosnak ítéli meg Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentését, hogy a beneši dekrétumok kérdése nem terhelheti a szlovák-magyar kétoldalú kapcsolatokat.
Terhelt kétoldalú kapcsolatok
Pozsony/Budapest. Szlovákia ellentmondásosnak ítéli meg Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentését, hogy a beneši dekrétumok kérdése nem terhelheti a szlovák-magyar kétoldalú kapcsolatokat. Maroš Šefčovič, a szlovák külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok osztályának igazgatója szerint ugyanis a dekrétumok már most is terhelik a bilaterális kapcsolatrendszert. Bár rámutatott, Budapest pozsonyi nagykövete múlt heti találkozójukon biztosította őt, hogy a magyar külpolitika nem változik, Pozsony azt várja a magyar miniszterelnöktől, hogy a nyilvánosság előtt deklarálja, érdekelt a visegrádi négyek további együttműködésében és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében. A külügyminisztérium szerint az európai országok többsége is meg van győződve a szlovák és a cseh álláspont helyességéről. Szlovákia reméli, hogy a most elmaradt visegrádi találkozók ellenére a csoport tagországainak kapcsolatai folytatódnak. Már keresik egy esetleges visegrádi miniszterelnöki találkozó, valamint a V4-Benelux csúcstalálkozó időpontját.
Šefčovič szerint a történelmi témákkal nem a politikusoknak, hanem a történészeknek kell foglalkozniuk. „Ha ez nem így történik, feszültségekhez vezet“ - mondta Šefčovič. Példaként felhozta a múlt heti budapesti tüntetést a szlovák nagykövetség előtt, amelyen Szlovákia számára teljesen elfogadhatatlan jelszavak hangzottak el. Maroš Šefčovič a másik súrlódási pont, a kedvezménytörvény ügyében bejelentette, Jaroslav Chlebo szlovák külügyi államtitkár ezen a héten válaszol kollégája, Németh Zsolt múlt héten elküldött levelére.
Magyarországnak változatlanul fontos célja a visegrádi együttműködés fenntartása, és az, hogy az elmúlt napokban kialakult helyzeten túl tudjunk lépni - mondta a külügyi szóvivő tegnapi budapesti tájékoztatóján. Horváth Gábor utalt arra, hogy a Beneš-dekrétumok kérdése sem a magyar-cseh, sem a magyar-szlovák kapcsolatokat, sem pedig a visegrádi együttműködés (V4) egészét nem érinti. A magyar fél sajnálatosnak tartja, hogy a miniszterelnöki találkozó elmaradását követően a kulturális tárcák vezetőinek megbeszélésére sem kerül sor. A visegrádi külügyminiszterek találkozójának terve egyelőre nem szerepel a napirenden, de a négy EU-főtárgyaló megbeszélése a közeljövőben esedékes. Az EU konventjének alakuló ülésére utazó Martonyi János magyar és Jan Kavan cseh külügyminiszter valószínűleg informális találkozót tart a héten Brüsszelben, ahol kiemelt témaként szerepel majd a V4-es együttműködés felújításának jelentősége – fogalmazott a szóvivő. Újságírói érdeklődésre Horváth Gábor kifejtette: semmi olyan nem hangzott el, ami miatt Magyarországnak bárkit meg kellene követnie, hiszen történelmi tényről van szó, a múlt század maradványáról, amit az egységesülő Európában magunk mögött kell hagyni. Úgy vélte, hogy a kollektív bűnösség elve nem egyeztethető össze a negatív diszkriminációt kizáró törekvésekkel, az alapvető emberi jogokkal. Nem ez az a pont, amikor gesztusokról kellene beszélni, inkább diplomáciai lépésekről, amelyek előmozdítják, hogy a V4 magasabb politikai szinten is visszatérjen a normális keretekbe - szögezte le. (-rn-, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.