Tart az MKP ellenzéki bojkottálása

Pozsony. Tovább tart a hidegháború az ellenzéki pártok között, a KDH és az SDKÚ nem vesz részt az MKP által szervezett mai egyeztetésen. A magyar párt a sajtótörvényről tárgyalna, meghívását azonban csak a KDH-ból kivált négy képviselő fogadta el.

Az MKP jogi elemzése szerint a június elsején életbe lépő sajtótörvény egyes rendelkezései alkotmánysértők. „A független ügyvédi iroda által készített elemzés alapján a jogszabály egyes rendelkezései összeegyeztethetetlenek az alkotmánnyal” – tájékoztatta lapunkat Biró Ágnes, az MKP alelnöke. Ma arról akartak egyeztetni az ellenzékkel, hogy alkotmánybírósághoz forduljanak-e, vagy próbálják meg elérni a törvény módosítását. Az alkotmánybírósághoz az MKP-nak még egy ellenzéki párt, vagy legalább 10 képviselő támogatását kell megszereznie, összesen 30 aláírásra van szükség. „Szerintem a meghívó egy átlátszó kísérlet volt az MKP részéről a párt ellenzék általi »rehabilitálásának« felgyorsítására” – indokolta lapunknak pártja elutasító álláspontját Tomáš Galbavý, az SDKÚ képviselője. Hasonló tájékoztatást adott Július Brocka, a KDH alelnöke is. „A sajtótörvény ma máshogy nézhetne ki, ha az MKP nem verte volna át ellenzéki partnereit – jelentette ki Brocka. – Még nem jött el az ideje az ilyen találkozónak.” Galbavý úgy véli, az MKP-nak joga van alkotmánybírósághoz fordulnia, de az SDKÚ egyelőre nem kíván részt venni ebben.

„Ez nem jelenti azt, hogy megakadályoznánk, vagy elleneznénk, hogy alkotmánybírósághoz forduljanak a sajtótörvény miatt” – mondta. A törvényt egyébként az SDKÚ is elemzi. „Az biztos, hogy a sajtótörvény rossz, csak még azt nem tudjuk, hogy sérti-e az alkotmányt” – mondta a képviselő. Arra nem válaszolt, hogy pártja képviselőinek megtiltják-e, hogy aláírják az MKP esetleges alkotmánybírósági beadványát. „A Lisszaboni Szerződés elfogadása okozta seb még túl friss” – tette hozzá az SDKÚ képviselője. Biró Ágnes nem érti, hogy a két ellenzéki párt miért utasította vissza a meghívást. „Mi is a sajtótörvény ellen szavaztunk, sokat tettünk a külföld tájékoz?ta??tásáért” – mondta.

Öllös László politológus szerint az ellenzéki hidegháború nehezíti a sajtótörvény javítását és árt az ellenzéknek is, leginkább az SDKÚ-nak és a KDH-nak. „A két szlovák pártnak talán több kárt fog okozni, így nem tudnak egységesen fellépni, alkotmánybírósághoz kellene fordulniuk, nemzetközi fórumokhoz, így ez nagyon nehéz – mondta lapunknak Öllös. – Kívülről úgy tűnik, a konfliktusok életben tartása fontosabb számukra, mint a sajtótörvény.”

Az MKP által megrendelt jogi elemzés az EBESZ által már a törvény elfogadása előtt kifogásolt rendelkezéseket tartja alkotmánysértőnek. Az információforrás kötelező védelme hátráltathatja az újságírók munkáját, a válaszadásra és helyreigazításra vonatkozó rendelkezések, valamint az ehhez kapcsolódó büntetések pedig az elemzést végző jogászok szerint sértik az alkotmányt és az ország nemzetközi kötelezettségeit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?