Szófogadó tagjelöltek

Brüsszel. Az európai uniós tagjelöltek támogatásukról biztosították az EU rendkívüli csúcsértekezletének az iraki válságra vonatkozó nyilatkozatát. A tizenhárom országot Görögország hívta meg a találkozóra, hogy a hétfői esti rendkívüli csúcs eredményeiről tájékoztassa őket.

A görög elnökség eredetileg tegnapra is csúcsszintű találkozót hívott össze, de a 13 tagjelölt nem mindegyike képviseltette magát a legfelsőbb szinten. Lengyelország, a három balti köztársaság és Málta a külügyminiszterét küldte a találkozóra. Az AP szerint a tagjelöltek felsorakoztak a tizenötök állásfoglalása mellé, pedig Franciaország élesen bírálta őket. Mikuláš Dzurinda, a szlovák küldöttség vezetője azt hangsúlyozta, a hétfő esti uniós nyilatkozat összhangban van a szlovák álláspont három alapelvével: az iraki rezsim reális fenyegetést jelent; az USA nemcsak barátja, hanem szövetségese is az EU-nak; az ideális megoldás Irak békés leszerelése lenne, ám ha ez nem sikerül, szükségessé válik az erő alkalmazása. A kormányfő üdvözölte, hogy az EU először vélte lehetségesnek az erő alkalmazását. Az EU-országok állam- és kormányfői ugyanis korábbi állásfoglalásaiknál erélyesebb formában szólították fel Irakot a leszerelésre. Ugyanakkor nem adtak határidőt a követelés teljesítésére és nem foglaltak állást néhány kényes kérdésben, amelyek továbbra is megosztják az EU-országokat. A határozat hangoztatja, hogy az iraki helyzet megoldása évtizedekig fontos hatással lesz a világra, főleg a tömegpusztító fegyverek terjedésének kezelésére. Az EU-nak eltökélt szándéka, hogy „a nemzetközi rend középpontjában az ENSZ maradjon”, ennek megfelelően Irak leszerelésében az elsőrendű felelősséget a Biztonsági Tanács viseli. „,A háború nem elkerülhetetlen. Az erőszakot csak végső eszközként szabad igénybe venni. Az iraki rendszerre vár, hogy véget vessen a válságnak azzal, hogy teljesíti a BT követeléseit.” A határozat nagy nyomatékkal húzza alá, hogy Iraknak meg kell ragadnia e végső lehetőséget a válság békés megoldására, mert „az ellenőrzések nem folytatódhatnak vég nélkül megfelelő iraki együttműködés híján”. Viszont a csúcs nem foglalt állást abban a kérdésben, hogy szükségesnek tart-e újabb BT-határozatot most vagy a közeljövőben, és mennyi időt adna az iraki rendszernek tömegpusztító fegyverei leszerelésére. Az EU országok elismerték, hogy a BT legutóbbi határozata mellett a térségben való nagyarányú katonai felvonulás érte el, hogy az ENSZ ellenőrei visszatérhettek Irakba és továbbra is ezektől várható az irakiak együttműködése. További híreink a 7. oldalon. (MTI, TASR)

Lefagyaszttatták spermáikat a katonák

Pozsony. A Perzsa-öbölbe készülő szlovák katonák egyharmada még itthon lefagyaszttatta spermáját, attól félve, hogy a háborúban esetleg elveszíti nemzőképességét. A fizetésük 1800 és 3000 dollár között mozog, s a legfeljebb 75 főből álló vegyvédelmi csapat Ivan Šimko belügyminiszter szerint a jövő héten repül Kuvaitba, ahol csatlakozik a mintegy 360 fős cseh kontingenshez. Ez előtt még cseh szakértők érkeznek Szlovákiába, hogy megvizsgálják a szlovák csapat felkészültségét. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?