Pozsony. A pénzügyminisztérium, a Nemzeti Vagyonalap és a magyar OTP Bank képviselői tegnap aláírták a Beruházási és Fejlesztési Bank (IRB) adásvételéről szóló szerződést.
„Közép-Európa egyik legerősebb pénzintézeteként a felívelő ágban levő szlovák gazdaság pozitív szereplőjévé szeretnénk válni. Az OTP nem önmagában bukkan fel a szlovák piacon, fokozatosan valamennyi pénzügyi csoportunk megveti lábát Szlovákiában. Nem azért jöttünk, hogy az itt létrejövő profitot hazavigyük. Szándékunk mindkét ország gazdaságának erősítése, s szeretnénk hozzájárulni a szlovák– magyar kapcsolatok szorosabbá tételéhez” – nyilatkozta Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. „Az IRB értékesítését hathatós állami bankkonszolidációs program előzte meg: 1999 augusztusában 5,7 milliárd koronával emeltük a pénzintézet alaptőkéjét, majd ugyanazon év decemberében a nehezen behajtható hiteleiből 6,5 milliárd koronát átcsoportosítottunk a Szlovák Konszolidációs Rt.-be és a Konszolidációs Bankba. E lépések eredményeként a jegybank megszüntette az IRB kényszerfelügyeletét. Azóta a pénzintézet betétállománya 4,5 milliárd koronával emelkedett, s ezzel párhuzamosan pénzügyi termékeinek skáláját is dinamikusan bővítette” – vázolta fel az immár privatizált IRB múltját Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter. Az OTP Banknak ez az első külföldi vásárlása – mondta Csányi Sándor, ám tőkeerejének köszönhetően még további három országban keres potenciális partnereket. A bankelnök jelezte, hogy az IRB név – a korábbi kényszerfelügyeletnek köszönhetően – nem jelent marketingelőnyt, ráadásul nem is fejezi ki működésének teljes skáláját, ezért a későbbiek során OTP-re keresztelik át.
A Dzurinda-kormány november 7-én hagyta jóvá a Beruházási és Fejlesztési Bank (IRB) eladását a magyar OTP Banknak. A privatizáció értelmében az állam a pénzintézet részvényeinek 65,52%-át, a vagyonalap a részvények 4,04%-át és a Szlovák Biztosító az értékpapírok 22,99%-át adja el a magyar félnek. Az együttesen 92,55 százalékos részvénycsomagért az OTP Bank 700 millió koronát fizet, ebből 526 millió korona esik az államra, ám az 526 millióból 250 millió koronát el kell különíteni a bírósági tárgyalások, vitás dolgok finanszírozására, vagyis a vagyonalap és az állam számlájára mindössze 276 millió korona fut be. Az állam emellett garanciákat vállal az IRB által a Szlovák Villamos Műveknek nyújtott hitelekre, az OTP Banknak viszont 12 hónapon belül legalább 1 milliárd koronával emelnie kell az IRB alaptőkéjét és 4 éven át nem válhat meg a bank alaptőkéjének minimum 50 százalékától.
A Beruházási és Fejlesztési Bank eladásával párhuzamosan tegnap a privatizációs minisztériumban az illetékes bizottság immár harmadszor tárgyalta meg a Transpetrol 49 százalékos részvénycsomagjának eladását, amelyért a Slovnaft és az orosz Jukosz olajtársaság verseng. Az ügyben lapzártánkig nem született döntés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.