Rövidesen ellenőriz az Eurocontrol

Pozsony. Ha a sztrájkoló légiforgalmi irányítók ma reggelig nem állnak munkába, akkor szerdán az illetékes pozsonyi bíróság elé viszem az ügyet – közölte tegnap Ľubomír Vážny közlekedési miniszter, miután a délelőtt folyamán kudarcba fulladtak a tárgyalások.

Pozsony. Ha a sztrájkoló légiforgalmi irányítók ma reggelig nem állnak munkába, akkor szerdán az illetékes pozsonyi bíróság elé viszem az ügyet – közölte tegnap Ľubomír Vážny közlekedési miniszter, miután a délelőtt folyamán kudarcba fulladtak a tárgyalások.

A szakminiszter által törvénytelennek nevezett, csütörtök délután óta tartó munkabeszüntetés elsődleges oka szerinte nem a biztonsági kérdésekben keresendő, hanem a navigátorok kudarcba fulladt bérköveteléseiben. Vážny szerint a légi irányítók havi átlagos keresete legalább 200 ezer korona, a legjobbak fizetése pedig 272 ezer korona, mégis tavaly további 20 százalékos bérfejlesztést akartak kiharcolni. A miniszter nem lát okot arra, hogy leváltsa a navigátorok szemében szálkának számító Roman Biró igazgatót, aki ellenállt a bérköveteléseknek.

A bérharcot egyébként cáfoló sztrájkbizottság egyik kérése viszont teljesülhet; 10 napon belül Szlovákiába érkezik az európai légi irányítók szervezetének, az Eurocontrolnak néhány szakembere, hogy megvizsgálja az itteni feltételeket. Ha a vizsgálat során mégis hiányosságokat tárnak fel, akkor Vážny hajlandó lesz meneszteni Birót, aki egyébként tegnap már nem zárta ki a lemondás lehetőségét. A szaktárca máris tárgyalásokat kezdett a környező országokkal, hogy azok vegyék át a szlovák légtérben repülő gépek irányítását.

Ha a munkabeszüntetők mégsem állnak kötélnek, akkor a környező országok navigátorai 2–3 hét elteltével átvehetik a korlátozott szintű irányítást. „Meggyőződésem, hogy ez az ideiglenes megoldás nem csökkenti a biztonságot” – vélekedett Vážny. Végső esetben pedig 6–9 hónap kell ahhoz, hogy újra teljes értékűvé váljon az irányítás Szlovákia légtere felett, addig tart, míg a most kiképzés alatt álló navigátorok „beérnek”. A sztrájk napi 2 millió korona bevételkiesést okoz az állami vállalatnak, azonban a sztrájkolóknak nem fizetnek bért, így a napi veszteség 1,4 millió korona körülire tehető. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?