Pozsony. A közoktatási törvény tegnap befejeződött vitája jobbára arról szólt, hogy a magyar gyermekek beszélnek-e szlovákul, a jogszabály valódi tartalmára nem sok idő jutott. Habár a vita lezárult, a szavazásra csak ma kerül sor, mivel a parlamenti szavazás elhúzódott az ellenzéki és a koalíciós képviselők közti nézeteltérések miatt.
Oktatási törvény: döntés csak ma
A közoktatási törvényhez közel 300 módosító javaslatot nyújtottak be a képviselők, a többségét ráadásul koalíciós honatyák, ami az ellenzék szerint arra utal, hogy a jogszabályt rosszul készítették elő. A három ellenzéki párt ezért újra kéri a törvény elnapolását, vagy legalábbis hatályba lépésének elhalasztását. Elfogadása esetén ugyanis néhány hónapon belül, már szeptember 1-jén hatályba lép, vagyis az iskoláknak csak a nyári szünet áll rendelkezésükre, hogy felkészüljenek rá.
A magyar pedagógusok legfőbb kifogásait talán orvosolja a parlament, minden azonban a mai szavazáson múlik. Továbbra is kérdéses tehát, hogy kell-e magyarul tudniuk a magyar iskolákba érkező tanfelügyelőknek, milyen lesz a szlovák- és magyarórák aránya, valamint az, hogy milyen tankönyveket lehet használni. Nem volt teljes az egyetértés az ellenzéki pártok közt sem. Daniel Lipšic (KDH) újra felrótta az MKP-nak, hogy a közoktatási törvény megfelelő módosítása érdekében a párt képviselői megszavazták a Lisszaboni Szerződést. Szerinte az MKP a „több” Brüsszelért cserébe kevesebb szlovákórát kap. Berényi József úgy véli, Lipšicnek az fáj, hogy egyesekkel egyezséget tudnak kötni. „Kár, hogy önökkel nem lehet” – üzente a KDH-nak és Lipšicnek Berényi. Elemzésünket a közoktatási törvényről a 3. oldalon olvashatják. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.