Norvégia a legjobb hely a világon

New York. Legalábbis az ENSZ fejlesztési programja (UNDP) szerint. Az idei jelentés megállapítja, hogy Norvégiában a legjobb élni, Szlovákia pedig a vizsgált 173 állam közül a 36. „legalkalmasabb” ország az emberi életre.

New York. Legalábbis az ENSZ fejlesztési programja (UNDP) szerint. Az idei jelentés megállapítja, hogy Norvégiában a legjobb élni, Szlovákia pedig a vizsgált 173 állam közül a 36. „legalkalmasabb” ország az emberi életre. A sorrendet nem pusztán a gazdasági mutatók, az életszínvonal és a foglalkoztatottság határozza meg, hanem a megélhető átlagéletkor, az oktatás-, illetve az egészségügy színvonala és az egy főre eső éves bevétel nagysága is. Szempont az emberi és politikai jogok tiszteletben tartása, de például az egészséges ivóvízhez való hozzáférés lehetősége is. A tavaly is első Norvégiát szorosan követi Svédország, Kanada és Belgium. Nyomukban a három esztendővel ezelőtt még másodiknak számító Ausztrália, majd az Egyesült Államok. Az Európai Unió mind a 15 tagállama az első 28 ország között szerepel. (A két leggyengébb: Görögország és Portugália.)

A posztkommunista államok közül a 29. Szlovénia a legjobb. A volt szovjet zónából Horvátország 48., Lengyelország 37. és Magyarország 35. Szlovákia idén közvetlenül Magyarország „mögé” került, míg tavaly a 40., két éve a 42. volt. Ben Slay, az UNDP pozsonyi központjának igazgatója szerint az a lényeges, hogy Szlovákia is a tágabb élmezőnyben van, hiszen például keleti szomszédja, Ukrajna csak a 80. a sorban, s a 60. Oroszországgal együtt 2001-hez képest húsz helyet „rontott”.

1990 óta szembetűnő a kelet-ázsiai államok fellendülése. Kína bő egy évtized alatt 14 helyet „ugrott előre”, jelenleg a 96., míg Malajzia 12-vel került előrébb az 59. helyre. A térségben Japánban (9.), Hongkongban (23.), Szingapúrban (25.) és Koreában (27.) a legjobb az élet. Az afrikai országok a lista sereghajtói, az utolsó 24 helyet a fekete kontinens államai foglalják el.

Az ENSZ által a szegénység leküzdésére 2015-ig felállított öt cél közül Szlovákia egyelőre kettőt teljesített: mindenki alapfokú műveltséget szerezhet és az oktatás terén nincs megkülönböztetés a nemek között. Az ország közelít ahhoz, hogy a csecsemő- és gyermekhalandóságot a kétharmadával, az egészséges ivóvizet nélkülözők számát pedig a felére csökkentse. Az ötödik cél, az éhezés megszüntetése esetében a jelentés Szlovákiát nem említi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?