Nem voltunk sokan, de elegen

Pozsony. Sikeresen végződött az EU-tagságunkról pénteken és szombaton tartott, történelmi jelentőségű népszavazás. A referendumon a lakosság 52,15 százaléka vett részt, igennel szavazott a résztvevők 92,46 százaléka.

<01_1.jpg##Taps a tagság támogatásának. A Fő téren megjelent politikusok később táncra is perdültek a szombaton este tartott ünnepségen.## TASR-felvétel##leftEz volt az első sikeres népszavazás az önálló Szlovákia történetében. A 2 175 389 leadott szavazatból 27 488 volt érvénytelen, a népszavazási bizottság 2 012 870 igen és 135 031 nem szavazatot számlált össze. A hivatalos végeredményre tegnap délelőttig kellett várni, ezt Fodor Gyula, a Központi Népszavazási Bizottság elnöke ismertette Pavol Hrušovskýval, a parlament elnökével. „Szlovákia lakossága úgy döntött, hogy be akar lépni az EU-ba” – állapította meg Hrušovský. Habár a mintegy 52 százalékos részvétel szerinte alacsonyabb, mint azt sokan remélték, a történelemkönyvekbe úgy kerül be mint az első sikeres népszavazás. A csatlakozási szerződést még alkotmányos többséggel ratifikálnia kell a parlamentnek, és alá kell írnia Rudolf Schuster államfőnek. „A ratifikációra már a júniusi ülésen sor kerülhet” – véli a törvényhozás elnöke.

Mikuláš Dzurinda szerint a népszavazással lezárult az a folyamat, mely 1989-ben kezdődött, Szlovákiára most egy új út vár, melynek során aktívan befolyásolhatja az európai politikát. Az EU-kampányt hideg fejjel és tisztességesen, szakértői elemzések figyelembevételével akarja értékelni. A kormányfő nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni Csáky Pál leváltásáról. „Ha változtatni akarok a kormány összetételén, akkor azt időben közlöm” – válaszolta. Szerinte az alacsony részvétel nem írható csak a kampány számlájára, az ellenzék és a kormánypártok között kialakult szokatlan egyetértés azt a benyomást kelthette az emberekben, hogy már úgyis minden eldőlt, felesleges részt venniük a népszavazáson.

„Ha valaki hibázik, távoznia kell. Ilyen az élet” – mondta tegnap Bugár Béla. Az MKP elnöke Csáky Pál helyében legalább egyik munkatársát leváltotta volna az eurohimnusz körüli botrány után. Bugár elmondta, tudja, kinek kellett volna távoznia, ám ez a miniszterelnök-helyettes dolga. „Ő nem ellenőrizhet mindent, de meg kell mutatnia, hogy így végzi mindenki, aki nem teljesíti feladatát” – jelentette ki Bugár, aki szerint a magyarországi kampány jobb, intenzívebb volt, mégsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bugár hangsúlyozta, a kampány csak az érem egyik oldala, ám figyelembe kell venni egyes politikusok kijelentéseit az uniós tagság negatív hatásairól. Egyebek mellett ezek a nyilatkozatok is hatottak az emberek választókedvére, mondta az MKP elnöke. A népszavazás eredményeinek az egyes régiók közötti eltéréseit Bugár Béla annak tulajdonítja, hogy az egyes pártok különbözőképpen kommunikáltak választóikkal. Ahol az ellenzék erősebb, ott kevesebben vettek részt a referendumon. Az MKP elnöke rámutatott, a magyarok lakta járásokban jóval nagyobb volt a szavazási részvétel. Az MKP két-háromszor többet költött a kampányra, mint koalíciós partnerei, mondta Bugár. A kormány két héten belül elkészíti a referendum eredményeinek elemzését.

A pontos eredményeket Peter Mach, a statisztikai hivatal elnöke ismertette. A legmagasabb arányt Pozsony megye érte el, ahol a lakosság 59,45 százaléka járult az urnákhoz. Ott volt a legmagasabb az igenek aránya is; meghaladta a 95 százalékot. Legkevesebben Trencsén megyében szavaztak, a jogosultaknak mindössze 47,65 százaléka. Az átlagot legjobban megközelítő eredmény most nem Buzitán, hanem a Trencsén megyei Veľké Bierovcében volt; csak néhány tizedes eltérés volt. Buzitán most a lakosok 56,5 százaléka ment el szavazni; 93,4 százaléka igent mondott. A népszavazás nem hivatalos eredményét Mikuláš Dzurinda szombaton este hozta nyilvánosságra: a pozsonyi Fő téren jelen levő mintegy 300 ember előtt bejelentette, hogy a népszavazás eredményes. „Sok sikert az Európai Unióban – hangzott a kormányfő jókívánsága. – Csodálatos nap ez Szlovákia számára.” Habár pontos adatokat nem ismertetett a kormányfő, szombati információi szerint a lakosság többsége igennel szavazott. Aznap délben azonban még kétséges volt, hogy eredményes lesz-e a voksolás, mivel egyes információk szerint 12 órakor a szavazásra jogosultaknak csak mintegy 48 százaléka adta le voksát. A három legfőbb közjogi méltóság ekkor nyilatkozatban kérte a lakosokat, hogy éljenek alkotmányos jogukkal. Az esti rögtönzött ünnepségen megjelent kilenc kormánytag azonban már felszabadultan táncolt a Modus együttes Mosoly című számára. A színpadon zajló örömünnep, melyet több tévétársaság is élőben közvetített, néhány miniszter „körtáncával” zárult. (lpj, jéel, t, s)

Szavazásra jogosultak száma: 4 174 097

Résztvevők száma: 2 176 990

Érvényes szavazatok: 2 147 901

Érvénytelen szavazatok: 27 488

Igen szavazatok: 2 012 870

Nem szavazatok: 135 031

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?