Nem tudni, ér-e valamit a hatszázezer aláírás

Pozsony. Hamarosan eldől, lesz-e népszavazás az idő előtti parlamenti választásokról: az államfő tegnap átvette a szakszervezetektől a referendum kiírását szorgalmazó petíciós íveket, és harminc napon belül kell döntenie. Továbbra sem tudni azonban, a népszavazás eredménye kötelező érvényű-e a képviselőkre nézve.

A szakszervezet 17 627 ívet, és több mint 600 ezer aláírást nyújt át, az elnöki irodának ellenőriznie kell aláírások hitelességét. Rudolf Schuster addig nem árulja el, kikéri-e az alkotmánybíróság véleményét arról, hogy egy sikeres népszavazás eredménye kötelező érvényű-e, azaz a képviselők kötelezhetőek-e olyan alkotmánytörvény megszavazására, mellyel lerövidítik saját megbízatási időszakukat. E kérdésben az alkotmányjogászok véleménye is megoszlik. Ján Drgonec szerint a népszavazás eredménye a mérvadó, Peter Kresák viszont ezzel nem ért egyet, és Ernest Valko sem biztos benne, hogy a népszavazással megkurtítható a honatyák megbízatási ideje. Ján Mazák, az Alkotmánybíróság elnöke a múlt héten úgy fogalmazott, a képviselői mandátum nem köthető a referendum eredményéhez. Robert Fico jogász, a Smer elnöke nem helyesli ezeket az elmélkedéseket. „Arra várjuk a választ, a polgárok akarják-e, hogy a képviselők elfogadjanak-e olyan alkotmánytörvényt, hogy a választások már 2004-ben legyenek. Az Alkotmánybíróság 26. számú 1997-beli döntése kimondja: a referendum eredménye nem módosítja az alkotmányt. A népszavazással jóváhagyott javaslat viszont alkotmányjogi szempontból releváns, mert a polgárok utasítják a képviselőket a választási időszakot lerövidítő alkotmánytörvény jóváhagyására” – jelentette ki Fico. Bugár Béla MKP-elnök rámutatott: a kormánypártokra 1,2 millióan voksoltak. Ha a referendumon 2,1 millióan vesznek részt, sikeres lesz. Még ha a többség igennel szavaz is, lényegében csak az ellenzék hívei nyilvánítanák ki véleményüket. Bugár szerint mindenki, aki olvasta az alkotmányjogászok ellentmondó kijelentéseit, kikérné az Alkotmánybíróság véleményét – még akkor is, ha megrögzött referendumpárti. Szerinte Schusternek is ezt kell tennie. Fico szerint viszont fontos tudni a nép akaratát. „A referendum lényegében drága közvélemény-kutatás lesz” – szögezte le lapunknak Michal Vašečka szociológus, aki szerint sikertelenül zárul. Ha mégis sikeres lenne, akkor az lenne az etikus, ha a képviselők elfogadnák az eredményt. „Az uniós csatlakozásról szóló referendum sikeres volt, a parlamentben a kommunisták mégsem tartották tiszteletben a nép akaratát: nem támogatták a csatlakozást. Érdekes, akkor nem bírálta őket senki, egyetlen politikus vagy alkotmányjogász sem hangoztatta, hogy a referendum eredménye kötelező érvényű” – emlékeztetett Peter Schutz publicista. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?