Nem ismerjük jogainkat

Pozsony. Nem ismerik jogaikat a szlovákiai vásárlók – állítják a független fogyasztóvédelmi szervezetek. Kevesen tudják, hogyan kell pontosan eljárni reklamáció esetén, meddig és mit lehet visszavinni az üzletekbe, mit tegyenek a vevők rossz minőségű áru vásárlása esetén. Ennek megelőzésére hamarosan egy fogyasztóvédelmi honlapot hoznak létre. Röplapok osztogatásával is a polgárok tájékoztatását segítik elő.

A fogyasztóvédelmi szervezetek szövetsége, amely 1999 óta elsősorban az energetikai problémakörrel foglalkozik, az iskolákban is próbálja nevelni a diákokat. Božena Stašenková, a szervezet elnöke úgy véli, a május 1-jétől érvényes uniós normák sok esetben előnyben részesítik a fogyasztókat. „Természetesen a normák betartása nehéz lesz, mivel a szabálysértőkre Szlovákia még nem készült, hiányoznak a megfelelő, szigorú szankciók, valamint a normákat ellenőrző mechanizmus sem kielégítő” – tette hozzá.

Szakértők véleménye szerint a reklamációk leggyakrabban a rossz minőségű cipőkre és romlott élelmiszerre vonatkoznak. Egyes hipermarketek például átcsomagolják a hűtött húsokat, és a csomagoláson átírják a jótállást. A vevőknek a vásárcsarnokokban és piacokon vásárolt árura is jobban oda kellene figyelniük. Itt van a legnagyobb veszélye annak, hogy a fogyasztó romlott élelmiszert vásárol. „A termékek csomagolásából hiányzik a használati utasítás, egyes esetekben az egészséget is károsíthatják. A vásárló tulajdonképpen egy ki nem próbált terméket vesz meg. A szlovák piacra így rengeteg olyan árucikk kerül, amely még az alapvető normáknak sem felel meg” – vélekedik Róbert Kováč, egy érsekújvári fogyasztóvédelmi szervezet elnöke.

Ha a vevő elégedetlen a termékkel, megkeresheti az üzletvezetőt. Ha az nem hajlandó segíteni, bárki kapcsolatba léphet valamelyik fogyasztóvédelmi szervezettel vagy a kereskedelmi felügyelőséggel. (dem, p)

Mire kell odafigyelni a reklamációnál?

Május elsejétől minden termékre érvényes a kétéves jótállás. Ha hat hónapon belül veszünk észre valamit, azt a vásárlás napján keletkezett hibának tartják. Fontos, hogy ne halogassuk a dolgot, amint észreveszünk valamilyen rendellenességet, azonnal reklamáljunk! Ugyan hat hónap után is joga van a vevőnek visszavinni a terméket, az üzletvezető elbírálása azonban már nem lesz egyértelmű – be kell bizonyítani, hogy a meghibásodást nem a vásárló okozta. A reklamációhoz elegendő bemutatni a számlát. Ha nagyobb vagy drágább árucikkről van szó, a jótállási levélre is szükségünk lehet. Reklamálni az adott üzlethálózat bármelyik boltjában lehet. (dp, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?