Nálunk nincs már mit védeni

Dévaványa/Gúta/Pozsony. A szokatlan hideg és havas téli időjárás veszélyezteti a magyarországi túzokállományt. Az általában gond nélkül áttelelő, nagy testű, védett madarak egy része elvándorolt, a maradók pedig rossz állapotban várakoznak, vagy ide-oda kóborolnak az országban.

Dévaványa/Gúta/Pozsony. A szokatlan hideg és havas téli időjárás veszélyezteti a magyarországi túzokállományt. Az általában gond nélkül áttelelő, nagy testű, védett madarak egy része elvándorolt, a maradók pedig rossz állapotban várakoznak, vagy ide-oda kóborolnak az országban. A természetvédők próbálják etetni őket, ám a hó miatt csoportokba verődött madarakat szinte lehetetlen megközelíteni. A legismertebb magyarországi túzokos, Dévaványa térségéből átmenetileg Szerbiába költöztek a madarak, és a hortobágyi terület túzokjai is délebbre vonultak a kemény tél elől. A jelenség azért aggasztja a szakértőket, mert a külföldre tévedő madarak jóval gyakrabban esnek orvvadászat áldozatául, mint a Magyarországon – legtöbbször védett területeken – telelő példányok.

A Gútához közeli, ezeréves túzokosnak számító területről mára szinte teljesen eltűntek ezek az őshonos madaraink – mondta lapunknak Binder Pál, a komáromi Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma természettudományi részlegének vezetője. – A vadászok állítják, elvétve látnak egy-egy példányt, ezenkívül egy ötéves kakas és egy 11 éves tojó elkerítve él a királyréti tájvédelmi körzetben.

Főként a mezei nyulat, fácánt és a fürjet veszélyezteti a hosszan tartó kemény tél – tudtuk meg Dušan Krajniaktól, a Szlovákiai Vadászszövetség vad- és természetvédelmi bizottságának elnökétől. „Ezek a fajok ugyanis – a nagy testű állatokkal ellentétben – nem váltogatják territóriumukat, nem húzódnak az erdőkbe, amelyek télen lényegesen több megélhetést nyújtanak, mint a mezők. De az ideihez hasonló csikorgó hidegben etetni kell a táplálékért több 10 kilométert vándorolni képes őzeket is” – figyelmeztetett Krajniak, s hozzátette: táplálékszegény időkben az őzek óriási károkat okoznak a faiskolákban, a szőlészetben. Az etetők karbantartása és az eleségpótlás a vadászok feladata. Hogy erre meny-nyit költenek, arról nincs kimutatás, elvégre minden vadásztársaság saját vadászkörzetében gazdálkodik. Ám amint azt Krajniaktól megtudtuk, vannak olyan körzetek, ahol a földtulajdonosok és a vadászok közötti vita miatt az etetősávok telepítésével gondok vannak. A szakértő becslése szerint ezeknek a társaságoknak az ország nagyságához viszonyított területe mindössze néhány tized százalékot tesz ki. (nsz, vkm, gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?