Mit kell tudni és tenni veszély esetén

Pozsony.

Pozsony. Zárja el a gázt, a vizet, áramtalanítsa a helyiséget, vegye magához a legszükségesebb dolgokat (iratait, kisebb értéktárgyait, gyógyszereit), zárja be a lakást, majd ellenőrizze szomszédait, és ha közelében idősek, mozgássérültek vagy gyerekek vannak, segítsen nekik vagy hívjon segítséget – ezek a legfontosabb teendők, ha gyorsan el kell hagyni valamilyen veszélyeztetett helyet, például terrortámadáskor. Legalábbis ez olvasható a belügyminisztérium kézikönyvében, melynek címe: Mit kell tudni veszély esetén? A rendkívüli helyzetre először szirénával figyelmeztetnek minket. Ha meghallja a szirénát, ne essen pánikba, ne fusson az óvodába, iskolába gyermekeiért – biztonságba helyezésükről a rájuk vigyázó pedagógus gondoskodik. Ha a vészjelző megszólalásakor kint tartózkodik, keressen menedéket, ha bent van, csukja be az ajtót, ablakot, zárja el a szellőztetőt, majd készítse elő gázálarcát. Ha nincs, megteszi egy vizes törülköző is. A fejét sapkával, kendővel, sállal, bukósisakkal, a szemét pedig bármilyen szemüveggel védheti. Testét fedje le valamivel – azaz jól öltözzön fel, a lábra legjobb a bőr- és gumicsizma, jól jön a gumikesztyű is. Akinek nincs, használhat egyszerű zacskót. Ha lehet, ne használjuk a földi telefont, hallgassuk viszont a televíziót, a rádiót vagy a helyi hangosbemondót, onnan értesülünk a további teendőkről és arról, milyen konkrét veszély fenyeget. Addig ne hagyjuk el a zárt helyiséget, amíg erre nem kapunk utasítást. Közben elkészíthetjük a menhelyes vagy evakuációs csomagot. Az előbbi csak 10-15 kilós lehet, az utóbbiba több fér: egy gyerek akár 25 kg-ot, a felnőttek pedig 50 kg-ot is magukkal vihetnek. A csomagban a következő dolgoknak kell lenni: iratok, fontos dokumentumok, pénz, kisebb értéktárgyak, gyógyszerek, vitaminok, elsősegély-nyújtáshoz szükséges eszközök, két-három napra elegendő folyadék, alap élelmiszerek, fehérnemű, ruha, cipő, esőkabát, tisztálkodási eszközök, pokróc, hálózsák, zseblámpa, gyertya, gyufa. A gyerekeknek ne felejtsünk legalább egy játékot becsomagolni, és ha van, vegyük magunkhoz maroktelefonunkat. Ezzel szemben a menhelyre tilos fegyvert, alkoholt, kábítószert, bármilyen büdös anyagot, cigarettát, gyorsforralót, romlandó élelmiszereket és nagyobb méretű tárgyakat – például babakocsit, dunyhát – vinni. Sajnos háziállatot – kutyát, macskát, hörcsögöt, papagájt – sem vihetünk magunkkal. A belügyi kézikönyvből azt is megtudhatjuk, hogyan kell viselkedni a menhelyen; kinek az utasításait kell betartani; mi a teendő biológiai vagy atomtámadás, valamint földrengés, árvíz esetén; mit jelentenek a különböző hosszúságú és erősségű szirénahangok; hogyan kell elsősegélyt nyújtani. A minisztérium a füzetecskéket az összes megyébe eljuttatta, ezenkívül a tárca internetes honlapján is megtalálható. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?