Pozsony. A parlamenti képviselők mentelmi jogának teljes megszüntetését javasolja Pavol Paška (Smer), a parlament elnöke. Javaslatát pénteken akarja az alkotmány módosításával foglalkozó bizottság elé terjeszteni, ennek munkájában azonban egyelőre nem vesz részt az ellenzék. A mentelmi jog megszüntetése alkotmánymódosítást igényel, amihez a koalíciónak szüksége van ellenzékre is.
Mit érne a képviselő mentelmi jog nélkül?
Félévente előkerül a mentelmi jog
Pozsony. Daniel Lipšic legutóbb ősszel terjesztette elő a mentelmi jog korlátozását, a kormánypártok elvetették. Az SNS szerint a korlátozása nem rendszerszerű intézkedés, a Smer szerint túl kényes a dolog. A HZDS soha nem is támogatott ilyen megnyirbálását, nem csoda, hiszen Vladimír Mečiar pártelnöknek is meggyűlt már a baja a hatóságokkal. Annak idején Ivan Lexa mentelmi jogának megvonását is többször kérték, s a korrupcióval vádolt besztercebányai képviselő is ebből a pártból volt. Az MKP az előző időszakban még szigorúbb javaslattal állt elő, mint Lipšic, ám szintén kudarcot vallott. (sza, ú)
Nem mindenhol ilyen jó
Mentelmi jog természetesen más országokban is létezik. Csehországban például ha a parlament egyszer elutasítja a képviselő elleni büntető eljárás lefolytatását, ugyanabban az ügyben már később sem lehet felelősségre vonni az adott személyt. Ezzel szemben Ausztriában nem kell engedélyt kérni, ha olyan politikust akarnak őrizetbe venni, akit tetten érnek. A képviselőket a parlament beleegyezése nélkül megfigyelhetik, követhetik, ha a bűncselekmény, amelynek elkövetésével gyanúsítják, nem függ össze politikai tevékenységükkel. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.