Peter Wilfling, a Polgár és Demokrácia Alapítvány jogásza:
Korlátozni akarták a polgárok információkhoz való jogát.
Mit eredményezett volna az infotörvény módosítása?
Korlátozni akarták a polgárok információkhoz való jogát. Ráadásul az a módszer, ahogyan ezt a kormánykoalíció meg akarta valósítani, elfogadhatatlan: suttyomban, a témával abszolút nem összefüggő törvényen keresztül próbálkoztak, miközben az ilyen komoly beavatkozást széleskörű társadalmi vitának kellene megelőznie. Edita Angyalová rendkívül általánosan és veszélyesen fogalmazta meg módosító javaslatát, például, hogy a nyilvánvalóan nem közérthető kérvényt elutasíthatják a hivatalok. Csakhogy ez szubjektív megközelítés, jogászként magam sem tudom, mi minősíthető szemmel láthatóan nem közérthető kérvénynek! Ennek megítélése mindig a konkrét hivatalnok hozzáállásán, hangulatán múlott volna. A készséges hivatalnok ezek után is megadta volna a kért adatot, a másik meg érthetetlennek minősíthetett volna bármit, kénye-kedve szerint. Mindez megrendítette volna a polgárok jogbiztonságát is, mert soha nem tudhattuk volna, melyik kérvény érthető, és melyik nem.
Állítólag a notórius kérvényezők miatt kell módosítani az infortörvényt, akik folyton valamilyen információ miatt „zaklatják” a hivatalokat.
Valóban van néhány ember, aki feleslegesen zaklatja az intézményeket. Közismert az adóigazgatóság esete: egy bizonyos személy százával küldi a kérvényeket, mindig valami hülyeséget akar megtudni. Valóban adódhatnak ilyen helyzetek, de ezt nem úgy kell megoldani, hogy az összes polgár jogát korlátozzuk. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.