Mindenki engedhet egy kicsit

Washington/Blackpool. Tony Blair brit kormányfő tegnap egy új, szigorú ENSZ-határozat elfogadásának szükségességét sürgette az iraki tömegpusztító fegyverek leszereléséről – a nemzetközi fegyverzetellenőrök Irakba történő visszatérése előtt.

Washington/Blackpool. Tony Blair brit kormányfő tegnap egy új, szigorú ENSZ-határozat elfogadásának szükségességét sürgette az iraki tömegpusztító fegyverek leszereléséről – a nemzetközi fegyverzetellenőrök Irakba történő visszatérése előtt. A Munkáspárt blackpooli konferenciáján megtartott sajtóértekezletén elégtelennek nevezte a fegyverek megsemmisítéséről érvényben levő ENSZ-határozatokat. Érvelése szerint „minél keményebb a nemzetközi közösség álláspontja, annál világosabb üzenetet képes küldeni, és annál nagyobb a valószínűsége egy katonai konfliktus elkerülésének”. Úgy vélte, a katonai fellépés nem elkerülhetetlen, „de a katonai akció elkerülésének egyetlen útja, ha Szaddám Huszein iraki elnök teljesíti a nemzetközi közösség követeléseit”. Pár órával a Blair-nyilatkozat előtt, szerdán este George Bush tartott sajtóértekezletet, miután a kongresszus képviselőivel tárgyalt. A képviselőház elfogadta az Irak elleni katonai fellépést is tartalmazó határozattervezetet, de ahhoz hogy érvényes legyen, még a szenátusnak is igent kell mondania. Az amerikai elnök megfogalmazása szerint elkerülhetetlenné válhat az erő alkalmazása Irak ellen, ha záros határidőn belül nem teljesíti a BT határozatait. Fontosnak nevezte, hogy az USA egységet mutasson szövetségesei és Irak előtt. Colin Powell külügyminiszter ismét kilátásba helyezte, hogy az amerikai diplomácia megtorpedózza az ENSZ fegyverzetellenőreinek viszszatérését Bagdadba, ha a BT előbb nem fogad el új határozatot. Az USA ugyanakkor kompromisszumkészséget mutat: úgy tűnik, hajlandó elfogadni azt a francia javaslatot, hogy ne egy, hanem két határozat szóljon Irakról. Az első a fegyverzetellenőrzésről, a második pedig az iraki együttműködés – akár katonai erővel történő – kikényszerítéséről. A vétójoggal rendelkező hatalmak maguk között megállapodnának, hogy az első határozat meg nem tartása esetén gyakorlatilag automatikusan következik a második.. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?