Pozsony. Szeptembertől az új rendszer szerint kellene tanítani az alapiskolák első és ötödik, valamint a gimnáziumok első évfolyamaiban, ám az iskolaigazgatók még most sem tudják, mit és hogyan fognak oktatni. A saját iskolai programok paramétereit ugyanis nem ismerik.
Mikolaj feltalálta a sablonos reformot
MÓZES SZABOLCS
A múlt héten elfogadott új közoktatási törvény két részre osztja az iskolai tanterveket: nagy részét az állam határozza meg, kisebbik részét viszont minden iskola saját maga szabja meg. Elvileg ezzel kellene egymással versenyezniük, ám félő, hogy nem lesz mivel – az iskolai programok paraméterei még nem készültek el, és az állami kerettanterv hivatalos verziója sincs még kész. „Most a további utasításokat várjuk, mert még azt sem tudjuk, hány órát kell tartani egyik-másik tantárgyból” – mondta lapunknak Dávid Béla, a pozsonyi Duna utcai alapiskola és gimnázium igazgatója. Az Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ) honlapján még mindig csak az állami kerettanterv munkaverziója szerepel, mely a minisztériumi illetékesek szerint is változhat. Végleges verziót a következő hetekre ígértek, így a saját programok elkészítésére egyre kevesebb idejük marad a pedagógusoknak. „Nincs meg az óraelosztás, nem tudjuk a tanároknak megmondani, kinek hány órája lesz” – tette hozzá Dávid. Az iskolavezetők nem szeretnének fölösleges munkát végeztetni a pedagógusokkal, így amíg nincs végleges kerettanterv és paraméterek, nem erőltetik a dolgot. „Várunk egy kicsit, amíg leülepednek a dolgok, aztán józan ésszel lassan hozzáfogunk” – mondta lapunknak Fekete Zoltán, a komáromi Munka utcai alapiskola igazgatója. „A pudig próbája az evés, az első évben senki se várja, hogy tökéletes programok készüljenek” – fogalmazott Fekete. „Nem tanultam programkészítést, feltételezem, a többi pedagógus sem. Nem tudom, hogy fog sikerülni” – mondta Kiss Berta László, a nagykaposi alapiskola igazgatója.
Az általunk megszólított iskolavezetők nagy része pesszimista az oktatási reform sikerességét illetően. „Attól tartok, hogy a reform megint megfullad a sok szabályozásban, és visszajutunk oda, ahol voltunk” – mondta Fekete Zoltán. „Két hete azt ígérte az oktatásügyi miniszter, hogy tíz napon belül a pedagógiai intézet egy sablont tesz közzé, hogyan kellene kinéznie egy iskolai programnak” – nyilatkozta Dávid Béla, a pozsonyi gimnázium igazgatója. „Naponta keressük, de nincs semmi az internetes oldalukon” – mondta Dávid. A tárca tájékoztatása alapján a hetekben a kerületi iskolai hivatalok ismertető akciókon tájékoztatják az igazgatókat, miről is szól a reform. A tárca szerint az ŠPÚ a napokban hozza nyilvánosságra az iskolai program sablonját, amelyet minden iskola felhasználhat, ha nem tudja szeptemberig elkészíteni saját programját.
Közben a törvény elleni tüntető hangulat is megváltozott. A pedagógus-szövetség és a szülői szövetség múlt heti sajtótájékoztatóján felvetették, hogy a törvény elleni tiltakozó akciók az iskolákon folytatódhatnának. Az általunk megkérdezett intézményvezetők viszont nem gondolkodnak ilyesmin.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.