Méretre akarják faragni az olajcézárt

Moszkva. Befektetési elemzők szerint Oroszország leggazdagabb emberének szombati börtönbe vetésével és vád alá helyezésével a Kreml meg akarja mutatni az energiahordozókat és az ipart ellenőrző oligarcháknak, hogy ki a főnök.

Moszkva. Befektetési elemzők szerint Oroszország leggazdagabb emberének szombati börtönbe vetésével és vád alá helyezésével a Kreml meg akarja mutatni az energiahordozókat és az ipart ellenőrző oligarcháknak, hogy ki a főnök. Mi több, azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a Jukosz olajkonszern vezetője, Mihail Hodorkovszkij letartóztatása az 1990-es évek eleji kaotikus privatizációk során szerzett vagyon egy részének visszaállamosítását vezeti be. „Hodorkovszkijt méretre akarják faragni” – mondta egy külföldi elemző. Az olajmágnást egy moszkvai bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, miután az orosz főügyészség csalás, okirat-hamisítás, sikkasztás és adócsalás miatt vádat emelt ellene. A főügyészség példátlan csalásról beszélt, azzal vádolva Hodorkovszkijt és a Jukosz egyik kulcsrészvényesét, a július óta börtönben levő Platon Lebegyevet, hogy több mint egymilliárd dolláros kárt okoztak az államnak. Megfigyelők szerint a letartóztatás az eddigi tetőpont a Hodorkovszkij és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti játszmában a december eleji parlamenti választás előtt. Bár Putyin újraválasztását a márciusi elnökválasztáson biztosra veszik, sokan látnak Hodorkovszkijban lehetséges elnökjelöltet a 2008-ban esedékes következő választáson a liberális ellenzék szószólójaként. Hodorkovszkij mindig is cáfolt bármiféle elnöki ambíciót, rámutatva, milyen mély ellenszenvet táplál a lakosság zöme az oligarchák iránt. (m)

A JUKOSZ SZLOVÁKIÁBAN

Pozsony. A Jukosznak a Transpetrol révén Szlovákiában is van érdekeltsége. A Dzurinda-kormány 2000. szeptember 13-án döntött a természetes monopóliumnak számító olajszállító részleges, 49 százalékos privatizációjáról. A Barátság kőolajvezeték szlovákiai szakaszát üzemeltető cég és a hozzá tartozó, ám azóta már eladott benzinkúthálózat iránt a 2001 májusában kiírt nemzetközi versenypályázaton olyan társaságok versenyeztek, mint az amerikai Texaco, az orosz Szurkutnyevtyegaz és a Rosznyeft, továbbá a MOL-Slovnaft. Végül az előzetesen 43-49 millió dollárra becsült tulajdonrész a kabinet 2001. december 19-i döntése alapján a Slovnaftnál is többet, konkrétan 74 millió dollárt (3,5 milliárd korona) kínáló Jukosz kezébe került. Czucz Istvánt, a Transpetrol vezérigazgatóját szolgálati útja miatt tegnap nem tudtuk elérni, ám a cég egyik munkatársát igen. A tőle kapott információ szerint a Hodorkovszkij elleni vizsgálat nem veszélyezteti a Transpetrol további zökkenőmentes munkáját. Pavol Rusko gazdasági miniszter egyébként éppen a napokban jelentette ki, hogy nincs napirenden a cég többségi tulajdonának magánkézbe adása. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?