Ma megnyitja kapuit a Selye János Egyetem

„Megvalósult a szlovákiai magyar nemzeti közösség régi álma, útjára indulhat ugyanis Szlovákiában az első magyar nyelvű felsőoktatási intézmény” – közölte Szigeti László oktatásügyi államtitkár a Selye János Egyetem mai ünnepélyes tanévnyitója alkalmából.

Nem szabad ugyanakkor elfelejteni: minden kezdet nehéz. Az egyetemre az építkezés évei várnak. „A lényeg, hogy megalakult és életképes. Úgy gondolom, a politika megtette kötelességét, most már a szakma kezébe kerül az irányítás és ezzel együtt az intézmény jövője. Bízom benne, hogy sikerült olyan, jó felkészültségű szakemberekből álló oktatói gárdát toborozni, mely idővel hozzájárulhat egy minőségi és eredményes felsőoktatási intézmény kialakításához” – mondta érdeklődésünkre az államtitkár. A magyar egyetem nem egyes személyek magányos erőfeszítéseként, hanem közös összefogás eredményeként jöhetett létre, hangsúlyozta Szigeti.

Bastrnák Tibor, Komárom polgármestere úgy látja, az egyetemnek köszönhetően jelentős intellektuális fejlődés veheti kezdetét a városban, mely nagy hasznára lehet nemcsak magának Komáromnak, hanem a régiónak, sőt az egész felvidéki magyarságnak. „A rengeteg fiatal beözönlésével a város is megfiatalodhat. Az egyetem megalakulása óriási jelentőséggel bír, hiszen általa megvalósulhat a teljes körű anyanyelvű képzés, vagyis a diákok az óvodától az egyetemig magyar nyelven tanulhatnak” – jegyezte meg Bastrnák, aki az egyetem működésétől a város középtávú gazdasági fellendülését is várja.

„A Selye János Egyetem lehetőséget biztosít az anyanyelvű felsőfokú képzésre Szlovákiában. Ennek következtében várhatóan megnő azoknak a fiataloknak a száma, akik főiskolai, illetve egyetemi végzettséget szereznek. Emelkedik tehát a szlovákiai magyar lakosság iskolázottsági szintje” – fogalmazódik meg az egyetem küldetésnyilatkozatában.

Az egyetem a térség gazdasági – társadalmi felemelkedésének motorja lehet. A magasabb képzettségi szint ugyanis megteremti a magyar fiatalok esélyegyenlőségét a munkaerőpiacon, és ez hosszabb távon a munkanélküliség arányának csökkenésével és a magyarok által lakott délvidék gazdasági felemelkedésével járhat együtt.

„Vállalja a regionális tudományos centrum szerepkörét is. Lehetővé teszi egy olyan értelmiségi réteg kialakulását, amelynek tagjai nemzeti közösségünk pilléreivé válhatnak, és nyelvi felkészültségük révén nemzetközi viszonylatban is érvényesülni tudnak. Az egyetem teret biztosít a tudományos fejlesztésre is és a szlovákiai magyar tudóstársadalmat bekapcsolja a nemzetközi tudományos intézmények hálózatába. A Selye János Egyetem tevékenysége remélhetőleg lelassítja a szlovákiai magyarság asszimilációját” – olvasható az egyetem honlapján.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?