Kifizetés helyett átalány?

Pozsony. Bár a Dzurinda-kormány még nem döntött, úgy tűnik, Szlovákia – Brüsszel tanácsára – az EU-ban alkalmazott közvetlen agrárkifizetési rendszer helyett az egyszerűbb, kevesebb papírmunkával járó területalapú átalánytámogatást választja. A hírnek felemás visszhangja van az agrártermelők körében.

Pozsony. Bár a Dzurinda-kormány még nem döntött, úgy tűnik, Szlovákia – Brüsszel tanácsára – az EU-ban alkalmazott közvetlen agrárkifizetési rendszer helyett az egyszerűbb, kevesebb papírmunkával járó területalapú átalánytámogatást választja. A hírnek felemás visszhangja van az agrártermelők körében. Simon Zsolt agrárminiszter megkerülte a témával kapcsolatos konkrét kérdéseket, de visszakérdezéseivel megerősítette értesülésünket, hogy a szaktárca is az átalánytámogatást preferálja. „Megérné három évre, a közösségi költségvetés jelenlegi ciklusának végéig áttérni a mostani szigorú rendszerre, majd Közösségi Agrárpolitika (CAP) reformja után az átalánytámogatásra? Teljesíteni tudnánk a CAP feltételeit, holott az osztrákoknak, görögöknek stb. milliókat kellett visszafizetniük például egy hiányzó fülszám miatt?” – fogalmazott a miniszter.

Mindkét rendszernek vannak előnyei és hátrányai – nyilatkozta lapunknak Blaas Géza, a Agrárgazdasági Kutatóintézet (VÚEPP) igazgatója, aki az áttérést „pragmatikus döntésnek” tartaná. A támogatás összege nem változik, csak az elosztás módja. Mivel minden terület, amelyet mezőgazdaságilag hasznosítottként tartanak nyilván és amelyet megfelelő állapotban tartanak, részesül a keretből, így az országos keret több felé osztódik. Ez azt is jelenti, hogy a vártnál kevesebb pénzt kapnak majd az intenzív termelést folytató régiók, viszont olyan növényekre is, amelyeket az eredeti CAP nem támogat. Blaas szerint ez a hátrány a nemzeti hozzájárulás más alapon történő elosztásával mérsékelhető vagy kiküszöbölhető.

Magyarországi szakértők az év elején úgy nyilatkoztak: számukra akkor lenne valóban egyszerűbb az egységes területalapú kifizetés, ha Magyarország a közvetlen kifizetéseket nem egészítené ki nemzeti forrásokból. Ha viszont folyósítja a kiegészítést, a jelenlegi tagországokban alkalmazottnál is bonyolultabb kifizetési és ellenőrzési rendszert kell kiépíteni. Blaas szerint az idő rövidsége miatt még intézetük nem számolta ki, hogy az áttérés miként hatna a szlovákiai mezőgazdaságra. Bármely rendszer mellett döntünk, a közvetlen kifizetések feltétele az Integrált Igazgatási és Ellenőrzései Rendszert (IACS) kiépítése. Ám az egyszerűsített rendszerben egyszerűbb az IACS működtetése is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?