Kiderül, mennyire egységes a koalíció

Pozsony. Ma kiderül, van-e esély a kormányprogram megvalósítására, ezen belül a komáromi magyar egyetemről szóló jogszabály és a földtörvény elfogadására. Ma kezdődik ugyanis a parlament 18. ülésszaka, és már délután nyilvánvalóvá válik, valójában hány képviselővel rendelkezik a kormánykoalíció.

A magyarok szempontjából fontos két tervezet szeptemberben sikeresen átesett az első olvasaton, a bizottságokban sem volt különösebb gond. Az egyetemmel kapcsolatban ugyan nacionalista kirohanásokkal teli, heves hozzászólások várhatók, ennek ellenére értesüléseink szerint a honatyák – köztük ellenzékiek is – várhatóan megszavazzák létrehozását. Legalábbis megbízható forrásból úgy tudjuk, a frakciókkal folytatott tárgyalások során a Magyar Koalíció Pártja kapott ilyen ígéretet. MikulበDzurinda miniszterelnök a hétvégén úgy fogalmazott: az egyetem létrehozása érdeke Szlovákiának, mert akkor a fiatalok itthon, nem pedig Budapesten fognak tanulni.

Ezzel szemben a földtörvény kemény diónak bizonyulhat, hiszen sokan ódzkodnak a restitúció újbóli megnyitásától. Bár a törvény az MKP-s földművelésügyi miniszter műhelyéből származik, a magyar párt módosító indítványokkal szeretné tovább javítani; például megpróbálják elérni, hogy elkobzott vagyonukat azok is visszaigényelhessék, akik Szlovákiában nem rendelkeznek állandó lakhellyel. A földekkel kapcsolatban azonban az ellenzék támogatására már nem lehet számítani, az MKP koalíciós partnereire támaszkodhat. Ugyanakkor a kormánypártok már csak 74 szavazattal rendelkeznek. Ivan ·imko volt védelmi miniszter voksa bizonytalan: bár marad az SDKÚ frakciójában, nem hajlandó a párt utasításai szerint szavazni, csak a kormányprogrammal összhangban lévő tervezeteket támogatja. Eredetileg a kormány 78 képviselővel rendelkezett, az Új Polgári Szövetség (ANO) frakciójából azonban kilépett három honatya, akik állítólag támogatják a kormányprogramot, ám a koalíció ebben sem lehet biztos. Paradox módon e három szavazat hiányozhat például aubomír Lintner megválasztásához: az ANO alelnöke a gazdasági miniszterré kinevezett Pavol Rusko helyére szeretne ülni a parlamenti alelnöki székbe. Az ellenzék már bejelentette, nem vesz részt ezen a voksoláson. Eleinte a kereszténydemokraták sem akarták megszavazni Lintner megválasztását, később Pavol Hru‰ovsk˘ KDH-s házelnök kijelentette: rajtuk nem fog múlni – mindenesetre a parlamenti ülés programját úgy állította össze, hogy a Lintnerről szóló voksolás előtt foglalkozzanak az ugyancsak kereszténydemokrata igazságügyi miniszter által előterjesztett törvényekkel.

A ma kezdődő ülésen az államfő által visszaadott jogszabályok is terítékre kerülnek. Rudolf Schuster még nem írta alá a nyugdíjreform szempontjából fontos, szociális biztosításról szóló törvényt sem. Az elnök tisztában van azzal, hogy ha újratárgyaltatja a normát, nem biztos, hogy újbóli elfogadásához meglesz a szükséges 76 szavazat, Schuster azonban azt mondta, ezzel „nem hagyja magát sarokba szorítani”. Azért sem, mert már korábban figyelmeztetett a koalíció törékenységére, és az egyre inkább elmérgesedő viszály miatt elsősorban a miniszterelnököt hibáztatja. Szerinte a kormányfő veszélyes útra lépett, amikor azt tűzte ki célul, hogy a kabinetben minden áron leszavazza partnereit. Schusternek az sem tetszik, hogy a lényeges döntések a parlament helyett a Koalíciós Tanács ülésein születnek, pedig az csak politikai fórum. (sza)

Milyen törvények várnak a képviselőkre

Az egyenadóról szóló törvény

A speciális bíróságról szóló törvény és a büntető törvénykönyv módosító tervezete

A kerületi és körzeti hivatalokról szóló törvény - a járási hivatalok helyett körzetiek jönnek létre; a magyarlakta területeken mindenhol lesz körzeti hivatal vagy annak kihelyezett fiókhivatala, ahol 1996 előtt körzeti központ működött.

A kötelező téligumi-használat megszüntetése

Szociális tervezetek és a nyugdíjreformmal összefüggő törvények

A tényleges katonai szolgálat csökkentéséről szóló törvénymódosítás

A diszkriminációellenes törvény - mivel a kormány nem terjesztett a parlament elé semmilyen esélyegyenlőséget biztosító tervezetet, a Smer saját javaslattal állt elő. Az MKP és az ANO szerint jobb egy átfogó törvény, mint 80 módosítás. A KDH - a homoszexuálisokról szóló rész miatt - elutasít mindennemű antidiszkriminációs normát. Kiújulhat a koalíciós válság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?