Két órakor kezdődik a szavazás, eredmény csak vasárnap lesz

Pozsony/Kassa. Mérföldkőhöz érkezett az ország, a lakosság ma délután két órától este tízig, holnap reggel héttől délután kettőig dönthet arról, hogy csatlakozzunk-e az Európai Unióhoz. Hivatalos végeredmény vasárnap délelőtt várható. A szavazási előkészületek során nem volt fennakadás, és várhatóan zökkenőmentes lesz a szavazás is.

Nem kell a jövőn rágódni! ČTK-felvételA vezető politikusok többsége már ma délután és este leadja voksát, hogy ezzel is részvételre buzdítsa választóikat. Tegnap gondosan bejelentették a helyszínt és az időpontot, amikor majd leadják voksukat, és egészen az urnák lezárásáig szavazásra fognak buzdítani.

Részeredményekre nem igazán számíthat a közvélemény, a felméréseket végző legismertebb ügynökségek ezúttal nem faggatják majd a választókat, a választási bizottságok pedig nem adnak hivatalos információt. Az ügynökségek arra hivatkoznak, hogy egyrészt senki sem rendelt náluk felmérést, ami egyébként elég költséges, és egyébként se hozhatnák nyilvánosságra az eredményeket a népszavazásról szóló törvény rendelkezése miatt. A szlovákiai választók tehát nem számíthatnak arra, ami Litvániában történt a múlt héten, vagyis hogy az első napon tapasztalt alacsony részvétel mozgósította a szavazókat.

Vasárnapig tehát csak tippelhetünk, meglesz-e a szükséges 50 százalékos részvétel, hogy érvényes legyen a referendum. Pavel Haulík, az MVK ügynökség igazgatója szerint a szavazni szándékozók többsége már ma felkeresi a szavazóhelyiséget, a parlamenti és az önkormányzati választásokkor is így volt. Az első nap általában vidéken és az idősek körében magasabb a részvétel, szombaton szavaznak a városi fiatalok.

SZAVAZÁS KÓRHÁZBAN, BÖRTÖNBEN

A szavazóbizottságok mindenütt a választói kedv növelésére törekednek, több helyen korábban nyitják ki a szavazóhelyiséget. Az öregotthonokban, kórházakban is lehet szavazni, sőt, a pozsonyi ružinovi kórházban külön szavazókört hoztak létre, és minden május 15-e előtt felvett beteget automatikusan felvettek a választók jegyzékébe. A börtönökben is nagy az érdeklődés a népszavazás iránt, s bár az elítéltek nem szavazhatnak, a vizsgálati fogságban levők igen. Ebben az egy esetben pontosan lehet tudni a részvételi arányt, mivel 75 százalékuk intéztette el magának a választói igazolványt.

MEGKERÜLTEK A PLAKÁTOK

A Kassa-vidéki járásba szánt ötszáz népszavazásra buzdító plakátból végül mindössze hetven darab nem került el az egyes településekre. Az egyik hazai hírügynökség meglehetősen sajátosan értelmezte a Kassa-vidéki járási elöljáró ezzel kapcsolatos szerdai megjegyzését, ezért félrevezető információk kerültek nyilvánosságra. „Bár az elosztással bennünket bízott meg a kormányhivatal, nem tudhatom, milyen plakátok érkeztek a négy kassai járásba, mivel mi csak a Kassa-könyéki járásba szóló csomagot bontottuk fel” – mondta lapunknak Mester Miklós járási elöljáró. Miután megállapították, hogy a járásukba szánt ötszáz darabos csomag kizárólag kétnyelvű plakátokat tartalmaz, csak azokba a falvakba küldtek belőlük, ahol szerintük nem jelent problémát ez a tény. „Mecenzéfen, Jászón, vagy Szaláncon bizonyára tolerálják a kétnyelvű plakátokat, ám Kecerfalván, Poprocson vagy Novacsányban, ahol a magyarok száma elenyésző, talán más a helyzet” – állítja az alapos helyismerettel rendelkező elöljáró, aki a helyi polgármesterekre bízta a döntést. A plakátokat a járási hivatal portáján helyezte el, ahonnan a népszavazás idején használatos szolgálati mobiltelefonokért érkező polgármesterek belátásuk szerint vittek, vagy nem vittek belőlük. Az egyetlen gondot az jelentette, hogy az elöljáró már az elmúlt héten jelezte a plakátok érkezését, így több helyen türelmetlenül várták a küldeményt, és csalódottan konstatálták, hogy nem kapták meg. Az MKP színeit képviselő Mester Miklós úgy véli, szerencsésebb lett volna több nyelvű plakátokat nyomtatni, ha ugyanis a magyar mellett roma, ukrán, és egyéb nyelveken is feltüntették volna az információkat, a szlovák többség talán kedves figyelmességnek tekinti a propagációs anyagot. „A pozsonyi illetékeseknek tudniuk kellene, milyen régiókba küldik a kétnyelvű plakátokat” – állítja a járási elöljáró. Információink szerint a tőketerebesi járásba szintén kizárólag kétnyelvű anyag érkezett, annak ellenére, hogy a 106 ezer fős lakosság alig 30 százaléka vallja magyarnak magát, és a 82 település közül 36 helyen éri el a húsz százalékot a magyar nemzeti kisebbség. Lapunk úgy tudja, a járási hivatal valamennyi településre eljuttatta a plakátokat, azt azonban nem ellenőrizték, mindenütt kiragasztották-e őket. Vidéki körképünk a 3. oldalon. (juk, tasr, sita)

Hogyan szavazzunk

A parlamenti választásokhoz viszonyítva jóval egyszerűbb a mostani népszavazás. A választó csupán egyetlen lapot kap, amelyen a kérdés szerepel, hogy egyetért-e uniós csatlakozásunkkal, s csak két választási lehetőség van: IGEN vagy NEM. Ezúttal nem karikázunk, hanem az egyiket beikszeljük. Borítékot ezúttal nem kapunk, a lapot dobjuk az urnába. Bátran kérhetünk felvilágosítást, illetve új lapot is a bizottságtól, ha az elsőt elrontottuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?