Fülek/Pozsony. Újabb kergekórgyanús (BSE) tehenet találtak Szlovákiában, a beteg jószág a füleki Filagro Kft. kalajvölgyi telepéről származott.
Jozef Máj állatorvos az Új Szónak elmondta, a borjazás előtt lévő hatéves tehén múlt pénteken betegedett meg.
Kergekóros szarvasmarhát találtak Füleken
Fülek/Pozsony. Újabb kergekórgyanús (BSE) tehenet találtak Szlovákiában, a beteg jószág a füleki Filagro Kft. kalajvölgyi telepéről származott.
Jozef Máj állatorvos az Új Szónak elmondta, a borjazás előtt lévő hatéves tehén múlt pénteken betegedett meg. A bénulás jelei mutatkoztak rajta – nem tudott lábra állni, szervezete a gyógyszeres kezelésre egyáltalán nem reagált. Vasárnapra a jószág teljesen legyengült, nem maradt ereje világra hozni a borját sem és elpusztult. Az állatorvos az augusztustól érvényes rendeletnek megfelelően hétfőn a tehén fejét levágta és a zólyomi Állategészségügyi Intézetbe vitte. A BSE-gyorsteszt és a szövettani vizsgálat eredménye pozitív volt. A harmadik, mindent eldöntő vizsgálatot a Szlovák Tudományos Akadémia pozsonyi neuroimmunológiai intézetében végzik, az eredményt mára ígérték. „Az első vizsgálat eredményét kedden este közölték, szerdán reggel, a kontrollvizsgálat elvégzése után pedig megerősítették a hírt, miszerint a tehén BSE-pozitív volt.” – mondta Jozef Máj.
A Filagro Kft. hozzávetőleg 5 ezer hektáron gazdálkodik. Telepein 2100 szarvasmarhát, és mintegy 5 ezer darab sertést nevelnek. A kalajvölgyi telepen 280 tehenet tartanak. Az állategészségügyi szervek a telepet lezárták, az állatok ki- és beszállítását megtiltották. Hírügynökségi jelentések szerint a telepen már elkülönítették azokat az állatokat – szám szerint 63-at –, amelyek a kergekórgyanús tehéntől egy évvel fiatalabbak vagy egy évvel idősebbek. Ha a harmadik BSE-vizsgálat eredménye is pozitív lesz, ezeket levágják, elaltatásukat hétfőre tervezik. Mindegyikből szövetmintát vesznek és kivizsgálják, a tetemeket a nyitrai dögégetőbe szállítják.
A BSE-gyanús tehénnek összesen négy utódja volt, ezek már nem élnek. A szakértők most vizsgálják, hogy a hazai tenyészetből származó holstein-fríz fajta tehén mitől betegedhetett meg. Gabriel Rečka, a kft. vezérigazgatója cáfolta, hogy a tápba valaha is hús-, vagy csonlisztet kevertek volna. „Csak engedélyezett takarmánykeverékeket használtunk, az utóbbi években pedig nem vásároltunk külföldről szarvasmarhát.” – mondta az Új Szónak a vezérigazgató. Bár a cégnek van biztosítása, Gabriel Rečka tetemes károkat feltételez, a biztosító által fizetett kártérítés ugyanis csak a tényleges károk mintegy felét fedezi.
Az állategészségügyi, valamint a közegészségügyi szervek elégségesnek tartják a BSE miatt foganatosított óvintézkedéseket, további szigorításukat nem tartják indokoltnak. Szlovákiában eddig 18 ezer BSE-tesztet végeztek el, ebből kettő volt pozitív. Az első kergekóros jószág a Vtáčnik társaság Nová Ždaňa-i (Garamszentkereszti járás) farmjáról származott. Ott összesen 32 tehenet kellett elaltatni. Utóbb kiderült, hogy a többi állat nem szenvedett szivacsos agysorvadásban.
Csehország érzékenyen reagált az újabb kergekórgyanús esetre. Nem hivatalos források szerint szerdán bizonyos szlovákiai tejtermékeket szállító járműveket viszszafordítottak a cseh–szlovák határról. Ugyanakkor Josef Duben, a cseh állategészségügyi felügyelet szóvivője a TASR hírügynökség szerint kijelentette, hogy Csehország nem fog a második BSE-eset miatt újabb korlátozásokat bevezetni. „Nem korlátozzuk az élő szarvasmarha és a marhahús-behozatalt, a hús esetében viszont megköveteljük a BSE-tesztet, élő jószág pedig csak olyan farmról és telepről importálható Csehországba, ahol a BSE-t eddig nem diagnosztizálták” – fogalmazott Josef Duben. (tt, t, s, gy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.