Január végéig várnak

Pozsony. „Támogatjuk, hogy a parlament idei első ülésén tárgyaljon a magyar kedvezménytörvényről” – jelentette ki tegnap Eduard Kukan külügyminiszter a Koalíciós Tanács ülése előtt, amelyen a jogszabályról is tárgyaltak.

A szlovák diplomácia vezetője szorgalmazza a magyar–szlovák szakértői tárgyalások folytatását, illetve pártja, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió nevében azonosul azzal a javaslattal, hogy a státustörvényről a pozsonyi törvényhozás is vitát nyisson. Azzal azonban nem ért egyet, hogy a képviselők egy esetleges ellentörvényt fogadjanak el. Meggyőződése, a tárgyalások és a parlamenti vita egyidejű szorgalmazása nem mond egymásnak ellent, mert reményei szerint „az érzelmek a törvényhozásban procedurális úton a lehető legjobban korlátozhatók”, s a tárgyilagos vitához konstruktív fellépésükkel a „tisztességes” pártok is nagyban hozzájárulhatnak. Úgy véli, a vitával a szlovák politika érettségéről tehet tanúbizonyságot. A miniszter „tárgyilagos, rövid” állásfoglalást vár a képviselőktől. Arra, hogy a törvényről magyar kollégájával tárgyaljon, Kukan szerint csak végső esetben van szükség. Az alacsonyabb szintű politikai, illetve a szakértői egyeztetésekhez viszont Pozsonynak feltétlenül meg kell ismernie a törvényhez kiadandó mind a 11 végrehajtási rendeletet. Az eddig megkapott négy dokumentum alapján szerinte Jaroslav Chlebo külügyi államtitkár sem tud felkészülten tárgyalóasztalhoz ülni, nem hogy a miniszter vagy estleg a kormányfő. Kukan a román– magyar egyetértési nyilatkozat kapcsán leszögezte, az szlovák–magyar viszonylatban is ösztönző lehet. Elképzelhetőnek tart ugyanis egy olyan megoldást, mely által a törvény a kisebbségi magyarok kulturális kötelékeit erősítené oly módon, hogy közben nem sérti más ország jogrendjét. Kukan így reagált arra, hogy egyes szlovákiai magyar politikusok már igényelték a magyarigazolványt: „Ezt minden polgárnak vagy politikusnak magának kell eldöntenie, nem szívesen nyilatkoznék erről. Ha boldogságérzetükhöz vagy elégedettségükhöz erre szükségük van, ám legyen.”

Nem sokkal első kiadásunk zárása előtt kezdődött meg a Koalíciós Tanács idei első ülése. A kormánypártok vezetői megpróbáltak szót érteni abban, hogy ki legyen a közös jelöltjük az ombudsman tisztségére. A jelenlevők meghallgatták Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter beszámolóját arról, hogy mik a kormány elképzelései a Konszolidációs Bankkal kapcsolatban. Pavol Hamžík javaslatára megvitatták azt is, hogy milyen körülmények között és megfelelő áron adták-e el a Transpetrolnak azt a 21 százalékos részvénycsomagját, amelyet a kassai vasműben birtokolt.

A legélesebb vita arról kerekedett, hogy Szlovákia milyen álláspontot alakítson ki a január l-jétől hatályos magyar státustörvényről. Eduard Kukan óva intett a hisztériakeltéstől és a nacionalista indulatok gerjesztésétől. Értesüléseink szerint elsősorban a KDH és az SOP vezetői szorgalmazzák azt, hogy a parlament nyilatkozatban ítélje el a státustörvényt, s jogi eszközökkel tiltsa meg szlovákiai végrehajtását.

A heves vitában az MKP vezetői ellenezték ezeket az indítványokat. Rámutattak, hogy a kedvezménytörvény körüli hecckampánnyal és magyarellenes hangulatkeltéssel több szlovák párt a jelenlegi alacsony támogatottságát szeretné növelni. Végül olyan egyezség született, hogy a kormányfő és a külügyminiszter közvetlenül a parlament január végi ülése előtt, a szlovák– magyar kormányközi tárgyalások akkori állásától teszi függővé a pozsonyi kabinet és a törvényhozás további lépéseit. További információk a 3. és 5. oldalon. (kor, -y-f)

Schuster: találkozzanak a külügyminiszterek

Pozsony/Budapest. Az államfő sajnálja, hogy a státustörvényről folyó szlovák–magyar tárgyalásokba Eduard Kukan nem kapcsolódott be intenzívebben. Rudolf Schuster szerint a jogszabályról újra külügyminiszteri szintű találkozót kellene szervezni, mivel ez kimozdíthatná a tárgyalásokat a holtpontról. Az elnök nem szeretné, ha a nem szlovák állampolgárok előnyöket élveznének Szlovákia területén. „A magyar fél eddig nem kapott Pozsonyból hivatalos javaslatot egy kétoldalú külügyminiszteri találkozóra” – közölte Horváth Gábor külügyi szóvivő Schuster nyilatkozata kapcsán. A szóvivő elmondta: konkrét szlovák javaslat esetén Martonyi János külügyminiszter kész az eszmecserére Eduard Kukannal. (t, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?