Pozsony. Az új kormánnyal is elégedetlenek az egészségügyi szakszervezetek, és ismét sztrájkkal fenyegetnek, mert a 30 százalékos beígért béremelés helyett csak 9%-osat kapnak.
Ismét sztrájk lesz?
A minisztérium októberben még 30%-os béremelést ígért, melyre szerinte az állam által fizetett járulék mértékének emelkedése megfelelő fedezetül szolgál. Ez azonban 14-15 milliárdot emésztene fel, de az egészségügy bevételei idén öszszesen 7 milliárd koronával emelkednek. Ennek jelentős részét azonban a gyógyszerek, és az egészségügy más szegmensei viszik el. A SOZ két-háromszoros béremelést követel mind az orvosok, mind a nővérek esetében. Azt akarják, hogy 2010-re a legmagasabb beosztású orvosok alapfizetése ne legyen alacsonyabb az átlagkereset háromszorosánál, ma ez 54 ezer korona, a nővéreknek az átlagkereset 1,5-szörösét – 27 ezer korona – kérik. Az egészségügyi dolgozók átlagos keresete évek óta a legalacsonyabbak közé tartozik, a tavalyi harmadik negyedévben 14 400 korona volt, ennél csak a vendéglátóiparban keresnek néhány koronával kevesebbet. Az orvosok alapbére 16-18 ezer korona körül mozog kórháztól és szaktól függően. A mozgó bérrel és az ügyeletekért kapott honoráriummal egy orvos 30-33 ezer koronát kereshet. A szakszervezetek fokozatos béremelést javasol, de már idén legalább 30%-ot. Ehhez azonban törvényi garanciát kérnek, vagyis a munkatörvénykönyvben vagy a közalkalmazottak bérezéséről szóló jogszabályban akarják rögzíteni a fokozatos emelés feltételeit. A minisztérium ezt nem támogatja, még a hatáskörében lévő egyetemi kórházakban sem. A szaktárca úgy véli, hogy 2010-ig elképzelhető a szakszervezetek követeléseinek teljesítése, de a jelenlegi állapotot teljesen másként értékelik. „Az orvosok átlagkeresete az egyetemi kórházban 40 ezer korona, a nővéreké 20 ezer korona, ezt kell 54, illetve 27 ezer koronára emelni” – állítja a minisztérium. Nem javasolja a szaktárca azt sem, hogy az egészségügyi dolgozók fizetését a közalkalmazotti törvényben határozzák meg, pedig a Smer a tavalyi választások előtt még teljes mértékben a szakszervezetek mögött állt, és élesen bírálta Rudolf Zajac akkori minisztert, aki nem volt hajlandó engedni követeléseiknek. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.