Holnaptól a bűnkódexről

Pozsony. Napirendre tűzték végre a büntetőjogi reformot, ez lesz a holnap kezdődő parlamenti ülésszak legfontosabb témája. Az első rekodifikációs bizottság már a nyolcvanas években összeült, az új büntetőjogi normák azonban csak most, húsz év után kerültek a parlamentbe.

A képviselők tavasszal kapták meg az anyagot; a minisztérium, a képviselők és a szakma képviselői hónapokon keresztül egyeztettek, s a büntető törvénykönyv és a büntető perrendtartás tervezetéhez több mint négyszáz módosító indítványt nyújtottak be. „A reformról szóló vitát mindenképpen szeretnénk lezárni, ám szavazni csak februárban fogunk” – jelentette be Pavol Hrušovský házelnök.

Gál Gábor, a törvénytervezetek parlamenti főelőadója ezzel egyetért. Szerinte sem lehetne azonnal szavazni az egyes módosító javaslatokról és a törvény egészéről, mert az egyes bekezdések szorosan öszszefüggnek, s ha az egyik cikkelyben megváltozik valami, annak megfelelően kell pontosítani az erre hivatkozó részt is. „Úgyhogy a végső szavazásra alaposan fel kell készülni, az összes indítványt figyelmesen kell összegezni, s ez időbe telik. A büntetőjogi reform még az egészségügyinél is bonyolultabb” – magyarázta az Új Szónak az alkotmányjogi bizottság tagja.

Daniel Lipšic igazságügyi miniszter szorgalmazta, hogy a reformtörvények vezessék be az úgynevezett közügyvéd intézményét, mely felváltaná az ex offo, azaz a hivatalból kirendelt ügyvédeket; illetve ez utóbbi is megmaradna, de csak akkor rendelnének ki ex offo jogi képviselőt, ha a közügyvéd nem tudná vállalni az ügyet. Emberjogi szempontból azonban kételyek fogalmazódtak meg. Hivatalból kirendelt jogi képviselő csak a védőügyvédi hivatást szabad foglalkozásként űző személy lehet, a közügyvéd viszont állami alkalmazott lenne. A rendőr, az ügyész, a bíró egyaránt állami alkalmazott, és bár mindannyian egymástól függetlenek és munkájukat becsületesen végzik, mégiscsak az államot képviselik. Egyesek szerint nem lenne helyes, ha az ügyvéd is végső soron az állam megbízásából védené a polgárt, például a peren kívüli megegyezés során nem lenne egészséges ez a viszony. „Úgy tűnik, a közügyvédet nem szavazza meg a parlament” – árulta el lapunknak Gál Gábor. További részletek a parlament üléséről a 2. oldalon. (sz-a)

Ártatlanságot vagy bűnösséget bizonyítani?

Pozsony. Ján Drgonec szerint nem tartja tiszteletben az ártatlanság vélelmét az igazságügyi minisztérium azon módosító javaslata, hogy bizonyos bűntettek esetében a vádlottnak kell bizonyítania, legális úton jutott vagyonához. Az alkotmányjogi bizottság szerint ennek ellenkezőjéről az államnak kellene meggyőznie a bíróságot. Vagyonelkobzás csak korrupciós, kábítószeres és maffiaügyekben volna lehetséges. (SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?