Ha nem fizetnek a patikáknak, a beteg állja majd a gyógyszert

Pozsony. Ha 14 napon belül nem kezdődik meg a patikák kinnlevőségeinek törlesztése, a gyógyszerészek készek a betegekkel megfizettetni az orvosságok teljes árát, függetlenül attól, hogy részben vagy egészben téríti-e azt az egészségbiztosító. Erről a gyógyszerészkamara szombati közgyűlése döntött.

A kamara felszólította tagjait, hogy ne tárgyaljanak a Veriteľ állami tulajdonú részvénytársasággal, amelyet az ágazaton belüli adósságok törlesztésére hoztak létre. Elfogadhatatlan ugyanis számukra a minisztérium azon javaslata, mely szerint az állam az említett részvénytársaság közvetítésével térítené a patikusok kinnlevőségeit. „Nekünk semmi közünk a Veriteľ rt.-hez, számláinkat az egészségbiztosítóknak kellene megtéríteniük, ők azok, akik több havi kifizetéssel vannak elmaradva. A Veriteľ nézetünk szerint egy felesleges láncszem” mondta lapunknak Tóth Ernesztína, a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK) szóvivője. „Két alapvető követelésünk van: törlesszék a gyógyszertárakkal szemben kialakult tartozásokat és vegyék figyelembe javaslatainkat az egészségügyi törvények kidolgozásakor” – tette hozzá a szóvivő. A kamara attól is tart, hogy a közvetítő bevonását nekik kell „megfizetniük”, a minisztérium ugyanis még nem határozta meg, hogy mekkora „kezelési díjat” számlázhat a kifizetett tételek után. A gyógyszertárak kinnlevősége június végéig elérte a 6,2 milliárd koronát, a Veriteľ rt. egyelőre 1 milliárdot kapott a legrégebbi számlák kifizetésére. A kamara kész tárgyalni, a lakosságot is érintő lépéseikről még egyeztet a kormányzat hozzáállásának függvényében. Az egészségügyi minisztérium tegnap még nem foglalt állást a gyógyszerészkamara várható lépéseivel kapcsolatban.

Viola Srvátková királyhelmeci gyógyszertár-tulajdonos lapunknak elmondta, hogy az egészségbiztosítók közül az Általános Egészségbiztosító (VšZP) tartozik a legtöbbel, idén csak a januári számláit rendezte, a korábbiakat is csak részletben fizette. Mivel a betegek mintegy 75-80 százaléka ennek a biztosítónak az ügyfele, a gyógyszertár kintlévőségei így rendkívül magasak. Az újonnan alakuló Veriteľ részvénytársaságról, annak működéséről a gyógyszertár vezetőjének nincsenek pontos információi, egyelőre még nem vették fel a kapcsolatot. „Ha az állam az egészségbiztosítók által felhalmozott adósságoknak legalább egy részét nem rendezi, kénytelenek leszünk minden gyógyszert készpénzért árusítani” – erősítette meg Srvátková. Erre a radikális lépésre azért kényszerülnek, mert a gyógyszerforgalmazók egy idő után nem fognak tovább hitelezni. Bár az egészségbiztosítók 7-8 hónapot késnek a fizetéssel, a patikáknak viszont 45-120 napon belül fizetniük kell a forgalmazóknak.

A komáromi gyógyszertárak – nagyságtól függően – 3-10 millió korona közti adósságot görgetnek maguk előtt – tudtuk meg az egyik gyógyszertár vezetőjétől, aki nem járult hozzá neve közléséhez. Több patikavezető egyébként még név nélkül sem volt hajlandó nyilatkozni, egyikük elmondta, egy korábbi sztrájk során ez majdnem az engedélyébe került. „Az Általános Egészségbiztosító (VšZP) és az Apollo gyakran 5 hónapot késik a kifizetéssel, a Dôvera általában 2-3 hónapon belül téríti tartozásait” – nyilatkozta informátorunk, aki nem tartja elfogadhatónak, hogy az adósságot egy állami részvénytársaság vásárolja fel. „Egyszer már pórul jártunk: amikor a csődbe ment Perspektíva tartozásait az Általános Egészségbiztosító vette át, kinnlevőségeinknek csak 70%-át kaptuk meg, a többit behajthatatlan követelésként könyvelhetjük el. Félünk, hogy ebben az esetben sem jutnánk hozzá maradéktalanul pénzünkhöz.” (lpj, leczo, vkm)

Az egészségbiztosítók tartozásai (koronában):

gyógyszer törzstartozás

2002. 12. 31. 4, 660 milliárd

2003. 06. 30. 5,981 milliárd

ambuláns kezelés

2002. 12. 31. 331,5 millió

2003. 06. 30. 294 millió

egyéb

2002. 12. 31. 21,2 millió

2003. 06. 30. 8,3 millió

visszatérítendő kölcsön

2002. 12. 31. 2,823 milliárd

2003. 06. 30. 2,823 milliárd

Összesen

2002. 12. 31. 7,837 milliárd

2003. 06. 30. 9,107 milliárd

A törzstartozás mellett 977,8 millió korona késedelmi kamat is felhalmozódott. forrás: egészségügyi minisztérium

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?