Pozsony. Tegnap váratlanul megegyezés született bizonyos kérdésekben a munkatörvénykönyv módosításáról, miután személyesen a miniszterelnök tárgyalt a szakszervetekkel és a munkaadókkal.
Fico elégedett, a munkaadók nem
A legnagyobb áttörést az alkalmazotti jogviszony szabályozásában történt előrelépés jelenti. Múlt héten még azt akarta a szociális minisztérium, hogy már azt a munkát is alkalmazottakkal kelljen elvégeztetni, melyre a törvénybe javasolt nyolc jellemzőből három ráillik. Emiatt – a munkaadók véleménye szerint – mintegy 300 ezer egyéni vállalkozó kényszerült volna iparengedélye visszaadására. Tegnap a felek abban egyeztek meg, hogy csak azt a munkát kell alkalmazottnak végeznie, melyre ráillik mind a nyolc tulajdonság, a többiek vállakozóként végezhetik eddigi munkájukat. „Csak azt akarjuk elérni, hogy egy elárusítónő a Tescóban ne legyen kényszervállalkozó” – jelentette ki Fico. Az alkalmazotti jogviszony mellett megegyeztek a munkanorma kérdésében is, a normaidőt a szakszervezet és a munkaadó közösen állapíthatja meg. Ha nem jutnak megegyezésre, akkor a munkafelügyelőség dönt. Megegyeztek a szociális partnerek abban is, hogy a munkatörvénykönyv újra bevezeti a munkavégzésről szóló megállapodás fogalmát. Ilyen jogviszonyban egy éven át heti tíz órában lehet dolgozni, azaz évente 520 órát.
A munkaadók szerint a szakszervezetek továbbra is túl széles jogköröket követelnek. Ugyan elálltak attól, hogy funkcionáriusaikat teljes munkaidőben fizessék a munkaadók, de továbbra is követelik, hogy munkaidőben, fizetett tevékenységnek számítson a szakszervezeti feladatok elvégzése. „Ezzel elvi okokból nem érthetünk egyet, elfogadása azt jelentené ugyanis, hogy a többi dolgozó kárára, számlájára fizessük a szakszervezeti funkcionáriust” – jelentette ki Špirko.
A végkielégítés szabályozásáról a kormány fog dönteni, a szakszervezetek azt követelik, hogy az alkalmazottnak járjon a végkielégítés és legyen felmondási idő is. Ezt az elképzelést támogatja a kormány is. Miroslav Gazdík, a KOZ elnöke azzal érvel, hogy csak az alkalmazottak jogait védik, Špirko szerint azonban a módosítás csökkenti majd a gazdaság teljesítményét, ami az alkalmazottaknak sem jó. „A tárgyalás konstruktív volt, de sajnos csak néhány kérdésben született megegyezés” – magyarázta elégedetlenségét Špirko. Elutasított javaslataikat képviselők segítségével a parlamentben próbálják meg újra előterjeszteni. (lpj, s, t)
Miben módosul a javaslat?
a munkatörvénykönyv kevésbé érinti majd az egyéni vállalkozókat
a munkaadóknak nem kell teljes munkaidőben fizetni a szakszervezeti funkcionáriusokat, lehetővé kell azonban tenni, hogy munkaidőben – havi 16 órában – végezhessék szakszervezeti beosztásukból fakadó feladataikat
a munkanormát a szakszervezet és a munkaadó közösen fogadja el
ha nem tudnak megegyezni, akkor a munkafelügyelőség dönt, a döntésig a munkaadó előírása érvényes
Mibe nem egyeztek bele a munkaadók?
a végkielégítés és a felmondási idő kérdése
korlátozott időben sem akarják fizetni a szakszervezeti aktivistát
a szakszervezetek az alkalmazotti tanácsok kárára akarják növelni hatáskörüket
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.