Fekete felhők a szürkegazdaság fölött

Pozsony. Drága lehet a feketemunka a cégeknek az új szabályozás szerint: öt évig nem vehetnek részt közbeszerzési eljárásban és nem kérhetnek állami támogatást azok, akiket illegális foglalkoztatáson kapnak rajta.

Pozsony. Drága lehet a feketemunka a cégeknek az új szabályozás szerint: öt évig nem vehetnek részt közbeszerzési eljárásban és nem kérhetnek állami támogatást azok, akiket illegális foglalkoztatáson kapnak rajta. Ezenkívül egymillió koronás büntetést is kaphatnak, s ha akadályozzák a vizsgálatot, 20 ezer koronás bírságot szabhat ki rájuk az ellenőrzést végző szerv. Ötszáztól 20 ezer koronáig fizethet az alkalmazott is, ha akadályozza a vizsgálatot, ezt a büntetést az ellenőrző szerv – a munkafelügyelőség és a szociális hivatal – többször is kiszabhatja. A parlament befejezte a feketemunkáról szóló jogszabály tárgyalását, a végső szavazás kedden várható.

Ľudovít Kaník munka-, szociális és családügyi miniszter szerint segíthet visszaszorítani az illegális foglalkoztatást a bejelentési feltételek szigorítása is. A munkaadónak ugyanis már a munkaviszony kezdete előtt be kell jelentenie új alkalmazottját a Szociális Biztosítóban. A törvény feketemunkának minősít minden olyan tevékenységet, mely érvényes szerződés nélkül vagy nem a jogszabályok megtartásával történik. Kérdéses azonban, hogy mennyire lesz hatékony a jogszabály, mely a tervek szerint áprilistól lépne életbe. „Végső soron minden kormány tolerálja a feketemunkát, hiszen ez egyfajta szociális párnát képez, vagyis megélhetést biztosít a legszegényebbeknek” – mondta lapunknak Peter Staněk, a Szlovák Tudományos Akadémia munkatársa. Szerinte szigorú törvények más uniós országokban is vannak, ennek ellenére a szürkegazdaság ott is virágzik. „Németországban például munkarendőrség működik, a szürkegazdaság évente mégis 6 milliárd euró forgalmat bonyolít, és mintegy 2,5 millió embert foglalkoztat” – állítja a szakértő. Szerinte a feketemunka ellen csak egy módon lehet harcolni: a lakosság jólétének növelésével. (lpj)

Milyen szankciókat szabhatnak ki?

a „feketemunkáltatók” nem vehetnek részt közbeszerzésben u nem juthatnak állami támogatáshoz u egymillió koronás büntetést kaphatnak

további húszezer koronás bírság szabható ki rájuk

500–20 000 koronás bírságot kaphatnak a „feketemunkások”, ismételten is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?