Emelkednek majd a lakossági vízárak

Pozsony. A víz- és csatornaművek magánosítását követően elkerülhetetlen lesz a lakossági vízárak emelése – állítja Juraj Králik, a Vivendi Water Slovakia igazgatója. Szerinte fenntarthatatlan a jelenlegi helyzet, amikor a lakossági árakat dotálják, az ipari termelőknek pedig magasabb árat szabnak.

Pozsony. A víz- és csatornaművek magánosítását követően elkerülhetetlen lesz a lakossági vízárak emelése – állítja Juraj Králik, a Vivendi Water Slovakia igazgatója. Szerinte fenntarthatatlan a jelenlegi helyzet, amikor a lakossági árakat dotálják, az ipari termelőknek pedig magasabb árat szabnak. Králik a jövőben elképzelhetőnek tartja, hogy az ipari termelőknek kínált árak alacsonyabbak lesznek, mint a lakosságiak. A Vivendi Water egyike azon cégeknek, akik a víz- és csatornaművek transzformációját követően be szeretnének lépni az önkormányzatok hatáskörébe utalt cégekbe.

Szlovákiában a 37,9 milliárd korona összértékű öt állami víz- és csatornaműből a jövőben hat regionális vállalat alakul. A vagyonalap, miután a cégek részvénytársasággá alakulnak, az érintett városok tulajdonába utalja át őket, s az önkormányzatok keresnek számukra stratégiai partnereket. A csatornaművek iránti érdeklődés már most számottevő, máris jelezte privatizációs szándékát a német Aqua Mundo és Berlinwasser International, a francia– belga Suez Holdingba tartozó Lyonnaise, a Vivendi Water, a brit Anglian Water, a francia Ondeo, a transznacionális International Water és az amerikai Bechtel.

Králik szerint a transzformáció elkerülhetetlen, hiszen a vízszolgáltatás modernizációjához az elkövetkező 20 évben mintegy 130 milliárd koronányi befektetésre lenne szükség, amit a községek képtelenek előteremteni. A modernizációhoz ugyan számíthatunk uniós támogatásra, ám az EU-ból is csak akkor jön pénz, ha megvalósul a transzformáció. Ennek ellenére a kormány nem siette el a folyamatot, ami miatt mára az utolsó ország vagyunk a régióban, ahol még a régi állami víz- és csatornaművek látja el a vízszolgáltatást. Róbert Merva, a privatizációs tárca szóvivője szerint a privatizáció októberben kezdődik és a jövő év végére kellene befejeződnie.

A privatizáció még el sem kezdődött, máris ádáz harc folyik az érdeklődők között. Philippe Guitard, a Vivendi Water Közép-Európáért és Oroszországért felelős igazgatója szerint nem nevezhető korrekt privatizációnak az, amikor a magánosításon olyan cég is részt vehet, amely a földművelésügyi tárca tanácsadója a víz- és csatornaművek privatizációjának ügyében. Guitard ezzel az International Waterre utalt. Szerinte már figyelmeztették a minisztériumot erre a hiányosságra, ám az egyelőre nem válaszolt. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?