Embercsempészet: még szigorúbban

Pozsony. Évente mintegy 15 ezer illegálisan Szlovákiába érkező menekültet sikerül elfogniuk a hatóságoknak, ám ez csak a jéghegy csúcsa: az országon keresztül nyugat felé tartók száma ennek feltételezhetően háromszorosa, állítja Marián Oros, a rendőrség embercsempészet ellen küzdő különleges csoportjának vezetője.

Pozsony. Évente mintegy 15 ezer illegálisan Szlovákiába érkező menekültet sikerül elfogniuk a hatóságoknak, ám ez csak a jéghegy csúcsa: az országon keresztül nyugat felé tartók száma ennek feltételezhetően háromszorosa, állítja Marián Oros, a rendőrség embercsempészet ellen küzdő különleges csoportjának vezetője. „Ez a szám az utóbbi három évben stabilizálódott, várhatóan az idén sem lesz jelentős eltérés” – véli Oros. A csoport három évvel ezelőtt alakult, azóta 57 ember ellen emeltek vádat embercsempészet miatt, néhányukat már jogerősen el is ítéltek. A bűnözők elfogását nehezíti, hogy a közvélemény enyhén ítéli meg ezt a cselekményt, mivel úgy látják, hogy senkinek sem keletkezik kára belőle. „Ez azonban téves felfogás – állítja Vladimír Palko belügyminiszter. – Mint a szervezett bűnözés más típusaihoz, ehhez is erőszakos bűncselekmények kapcsolódnak, amit igazol a letartóztatottaknál talált jelentős mennyiségű fegyver.” Egy menekültért 170-400 amerikai dollár közötti összeget kérnek el: a „legdrágábbak” a kínaiak, ők mintegy 400 dollárt fizetnek, a vietnamiak átkelése 250-350 dollárt jelent fejenként. A csempészbanda feje általában külföldi, a kínaiak a kínai menekültek csempészetét, a vietnamiak a vietnamiakét szervezik, a szlovákiai bandatagok általában a végrehajtásban, a határon való áthozatalban és a menekültek szállításában segítenek. Ez is jó kereseti lehetőség: „Számoljunk csak egy 30 fős csoporttal, átlagosan fejenként 300 dollárért, ez már 9 ezer dollár, azaz közel 360 ezer korona – mondja Oros. – Ennek fele a segítőké, fele a főnöké, így érthető, hogy a bűnözők gyakran jobb felszereléssel rendelkeznek, mint a rendőrök. Egy hónap alatt akár három ilyen csoport átcsempészése is lebonyolítható.” A rendőrség különleges csoportjának eredményei bizonyítják, hogy hasznos volt a létrehozása. Munkáját ez évtől több törvénymódosítás is segíti: az ügyeket a járásbíróságok helyett a nemsokára megalakuló speciális bíróságok tárgyalják majd, és szeptembertől szigorodik a büntető törvénykönyv is: az embercsempészek 3-8 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók. A belügyminiszter azonban ezt a büntetést is enyhének tartja, szerinte szervezett bűnözés esetén az alsó határt legalább 8 évre kellene emelni. Sokat segíthet a vádalkut lehetővé tevő jogszabály elfogadása, mivel a bűnszervezetek felszámolásánál gyakran csak a bandatagok vallomására tud támaszkodni a vád képviselője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?