Elvárások, aggodalmak

Budapest. A visegrádi miniszterelnökök álláspontja szerint az Európai Unió strukturális, kohéziós és mezőgazdasági politikáját minden részelemükkel együtt a csatlakozás pillanatában ki kell terjeszteni a tagjelölt országokra – áll abban a négy kormányfő által jóváhagyott nyilatkozatban, amelyet tegnap tettek közzé.

Budapest. A visegrádi miniszterelnökök álláspontja szerint az Európai Unió strukturális, kohéziós és mezőgazdasági politikáját minden részelemükkel együtt a csatlakozás pillanatában ki kell terjeszteni a tagjelölt országokra – áll abban a négy kormányfő által jóváhagyott nyilatkozatban, amelyet tegnap tettek közzé. A dokumentum szerint a visegrádi csoport országainak vezetői áttekintették az Európai Bizottság január 30-án nyilvánosságra hozott dokumentumát a közös pénzügyi keretekről. A magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák kormányfő úgy értékelte, hogy ez a dokumentum a csatlakozási folyamat ütemtervével összhangban álló fontos lépés. Üdvözölték, hogy a közös pénzügyi keretekről szóló javaslat tartalmazza a mezőgazdasági közvetlen kifizetéseket, elismerve a tagjelölt országok termelőinek jogosultságát a közös agrárpolitika szerves részét képező támogatásra. Megállapították azt is, hogy a dokumentumoknak további olyan érdekes elemei vannak, amelyek megkönnyíthetik a további tárgyalásokat. Leszögezték ugyanakkor azt is: a strukturális és kohéziós politikák tekintetében a tagjelölt országok számára juttatott támogatások egy főre jutó mértékének meg kell egyeznie az EU hasonló gazdasági fejlettségű tagállamai vagy régiói által kapott támogatások mértékével. A miniszterelnökök sajnálatukat fejezték ki, hogy az Európai Bizottság javaslatai távol állnak tárgyalási álláspontjuktól s jogos elvárásaiktól. „A javasolt átmeneti időszakok nem indokolhatók és nincsenek összhangban a belső piac egyenlő versenyfeltételek biztosítására vonatkozó követelményével” – áll a dokumentumban. A miniszterelnökök különösen megalapozatlannak tartják, hogy a közvetlen kifizetéseket illető átmeneti időszakok túllépnek a jelenlegi költségvetési keret lejártán, következésképp elébe vágnak a 2007. január 1-jén életbe lépő következő pénzügyi keretre majdan érvényes feltételeknek. Hozzátették, hogy egyéb kérdések, így a termelési kvóták és a referenciaidőszakok szintén aggodalomra adnak okot. A kormányfők szerint szükség van átfogó tárgyalásokra, amelyeken ezen kérdések politikai, gazdasági és szociális következményeit is figyelembe kell venni, nem tévesztve szem elől a bővítés megkezdésének történelmi jelentőségét. Az EU tagállamai és a visegrádi országok közös felelőssége, hogy 2002 végéig sikeresen lezárják a csatlakozási tárgyalásokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?