Először otthon kell megoldást találni

Pozsony. Lexa ügyvédei szerint a szlovákiai hatóságok megsértették védencük polgári és emberi jogait, és nem zárták ki, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróságon emelnek panaszt és kérnek magas anyagi kártérítést.

Pozsony. Lexa ügyvédei szerint a szlovákiai hatóságok megsértették védencük polgári és emberi jogait, és nem zárták ki, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróságon emelnek panaszt és kérnek magas anyagi kártérítést. Mielőtt azonban nemzetközi bírósághoz fordulnak, ki kell meríteniük az összes hazai jogorvoslati lehetőséget. „Ivan Lexa ügyvédei valószínűleg a személyi szabadság korlátozását kifogásolják, de jó lenne, ha konkretizálnák, mely emberi jogokra gondolnak, mert általánosságban bárki beszélhet jogsértésről. Politikusok populista módon gyakran hangoztatják a nyilvánosság előtt: sárba tiporták emberi jogaikat, rágalmazták őket, emiatt feljelentést is tesznek, viszont amikor felszólítják őket a bírósági költségek térítésére, nem fizetnek, és leállítják az eljárást. Erről viszont a nyilvánosság előtt hallgatnak” – magyarázta lapunknak Mária Kolíková, az emberi jogokkal foglalkozó Polgár és Demokrácia Alapítvány jogásza. A büntetőjogi törvény szerint meghatározott esetekben lehet korlátozni a személyi szabadságot, például ha fennáll a veszély, hogy a gyanúsított elszökik, veszélyezteti a tanúk életét, további törvénytelenséget követ el, illetve ha azon bűncselekmények között, melyek elkövetésével vádolják, van legalább egy, melyért legkevesebb nyolc évi szabadságvesztés szabható ki. „Akár bűnös Lexa, akár nem, a büntető eljárás során be kell tartani a törvényeket. Bárki panaszt emelhet, ha úgy véli, a fogságba vételéről döntő bíró nem vett figyelembe minden körülményt, túl hosszú ideig tartott a döntés meghozatala, rendkívül sokáig tartott a bírósági eljárás, azaz túl hosszú ideig tartották őt bizonytalanságban, amíg kimondták bűnösségét vagy ártatlanságát. Még ha súlyos bűncselekmények elkövetésével is vádolják Lexát, nem biztos, hogy teljesülnek a fogságba vétel feltételei” – tette hozzá Kolíková. Michal Kováč volt államfő kijelentésével kapcsolatban, mely szerint ha az amnesztiák miatt Lexa a legsúlyosabb bűncselekmények kapcsán nem vonható majd büntetőjogilag felelősségre, egy erkölcsi bírói fórum elé kerülhetne ügye, Kolíková leszögezte: a jog nem ismeri a „morális tribunál” fogalmat. Erkölcsileg bárki elítélheti Lexát, az emberi jogokkal foglalkozó polgári szervezetek közös nyilatkozatot adhatnak ki, de attól még Lexának a haja szála sem görbülne. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?