Egyetlen elemzés, kétféle magyarázat

Pozsony. Az ellenzék szerint a kormány továbbra sem tett le a második nyugdíjpillér módosításáról, ezt szolgálja a napokban nyilvánosságra hozott jogi elemzés is. A szociális ügyi minisztérium erre hivatkozva állítja, hogy nem sértené a törvényeket és a nemzetközi szerződéseket, ha módosítanák a második pillérbe jutó nyugdíjjárulék arányát – az intézkedés 1,5 millió ügyfél majdani nyugdíját érintené.

Viera Tomanová szociális ügyi miniszter kijelentette, hogy egy éven belül biztosan nem csökkentik a második pillér szerepét, arra azonban nem tett ígéretet, hogy később erre nem kerül sor. Az ellenzék konkrétumokat követel. Sárközy Klára, az MKP parlamenti képviselője felszólította a minisztert, hogy írásban garantálja: nem akar hozzányúlni a második pillérhez. „Szeretnénk hallani a minisztertől és a kormányfőtől is, hogy mit terveznek a második pillérrel” – jelentette ki Sárközy. Kíváncsi arra is, hogy milyen változásokat terveznek az első nyugdíjpillérben. Hasonlóan vélekedik Iveta Radičová, az SDKÚ alelnöke is. „Ha a kormány ilyen jogi elemzés elkészítését kéri, akkor feltehetően mérlegeli a rendszer ilyen értelmű módosítását, különben mi értelme az elemzésnek” – jelentette ki az ellenzéki képviselő.

Az ellenzék szerint a miniszter félremagyarázta a jogi elemzést, illetve elhallgatta annak egy részét, mivel szerintük az egyértelműen tartalmazza: alkotmányellenes lenne a magánnyugdíjszámlákra befolyó pénz arányának csökkentése. Tomanová ennek éppen ellenkezőjét állítja. „A jogi elemzés szerint fennáll az alkotmánysértés veszélye, ezt a minisztérium elhallgatta” – mondta lapunknak Iveta Radičová (SDKÚ). A minisztérium már nyilvánosságra hozta az elemzés kivonatolt változatát, ez valóban megállapítja, hogy nem kizárt egy ilyen módosítás alkotmányellenessége. „A járulék megosztásának módosítása csökkentené a jogbiztonságot, és anyagi hátránnyal is járna a nyugdíjpénztárak ügyfelei számára” – magyarázta a képviselő. A minisztérium kitart álláspontja mellett. „Az elemzés készítői nem zárták ki, de nem is erősítették meg, hogy ilyen változás befolyásolná a biztosítottak jogbiztonságát – mondta lapunknak Alexandra Gogová, a tárca szóvivője. – Arra is javaslatot tettek, hogyan lehetne elkerülni az esetleges alkotmánysértést.” Radičová szerint azonban ennek kivédése sok pénzbe kerülne, mivel anyagilag kártalanítani kellene a majdani nyugdíjasokat. „Ezt csak azzal lehetne elhárítani, hogy az állam teljes kártérítést fizetne a biztosítottaknak, ez azonban nagyobb megterhelést jelentene a Szociális Biztosító számára, mint a jelenlegi rendszer” – mondta lapunknak Radičová. (lpj, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?