Durva Koszovó-vita

Pozsony. Az utóbbi idők legviharosabb vitáját váltotta ki Koszovó kérdése; a rengeteg durva hozzászólás, az elhúzódó adok-kapok miatt a képviselők nem szavaztak arról, a három nyilatkozattervezet közül melyiket fogadják el a szerbiai tartomány leendő jogállásával kapcsolatban. Csak ma születik döntés a határozati javaslatok dolgában.

Miután a kormánykoalíció az utolsó pillanatban közös határozati javaslatot terjesztett be, a Smer és az SNS visszavonta korábbi tervezetét. Az ellenzék részéről az SDKÚ és az MKP dolgozott ki saját koncepciót. Mikuláš Dzurinda volt kormányfő szerint a kormány által benyújtott javaslat elfogadása gyakorlatilag arra kötelezné Szlovákiát, hogy az ENSZ BT nem állandó tagjaként síkraszálljon a dél-szerbiai, albán többségű tartomány függetlensége mellett. Robert Fico miniszterelnök visszautasította, hogy a koalíció tervezete támogatná a tartomány önállósodását, mivel az szerinte nem járulna hozzá a térség stabilitásához. A Koszovóról folytatott helyenként hektikus vita aligha kedvezett Szlovákiának, állítja Berényi József, az MKP képviselője, volt külügyi államtitkár. A tartomány függetlenségére irányuló törekvéseket kísérő szlovák aggályok szerinte egyfajta rejtett bizalmatlanságra utalnak a szlovákiai magyarokkal szemben: abszurdum Koszovó kérdését párhuzamba állítani a honi magyarság helyzetével. „A szlovákok nem szerbek, a szlovákiai magyarok nem koszovói albánok” – jelentette ki Berényi. Szlovákia ráadásul az EU tagja, fűzte hozzá. Sajnálatosnak nevezte, hogy nem született hatpárti határozati javaslat. A parlamenti pártok közül egyébként egyedül az MKP támogatja Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott rendezési tervét. Ján Slota, az SNS elnöke szerint Koszovó az iszlám terroristák bázisa. A nemzeti vezér ezért érthetetlennek tartja a függetlenségt támogató álláspontot. „Az egész világ tudja, hogy a tartomány az Al-Kaida szellemi és ideológiai hátországa, mégsem tesz senki semmit“” - mondta Slota. Európa azzal, hogy többé-kevésbé támogatja az amerikaiak rendezési tervét, ellenőrizhetetlen mechanizmusokat szabadít fel, a pokol erőit készül felébreszteni, fűzte hozzá. A szerbek a középkor óta mindig a jó oldalon álltak, hangsúlyozta az SNS első embere, majd szemére vetette Dzurindának, hogy 1999-ben miniszterelnökként kormányhatározat nélkül engedélyezte a Belgrádot bombázó NATO-gépek átrepülését. Dzurinda válaszul Slotától azt kérte számon, miért vonta vissza pártja határozati javaslatát. A volt kormányfő emlékeztetett, Fico annak idején nem tiltakozott a légtér megnyitása ellen. Štefan Kužma, az SDKÚ képviselője megjegyezte: Szerbiában népirtás folyt, így aki azokat bírálja, akik tiltakoztak a genocídium ellen, akár azokat is bírálhatná, akik Hitler ellen küzdöttek. Az EU Unió tagállamai küzül egyedül Szlovákia nem támogatja Ahtisaari tervét. (-cz-e, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?