Demográfiai depresszió

Pozsony. Az elkövetkező 20 évben Szlovákia lakossága elöregedik, egyes régiókban egyenesen csökken a lélekszám. Az ezt követő években pedig még rosszabb lesz a helyzet. E negatív demográfiai mutatók hatványozottan kiütköznek Dél-Szlovákia szinte teljes sávjában.

A lakosság számának járásonkénti alakulása 2025-ig elnevezésű tanulmányt tegnap ismertetett Boris Vaňo, az Infostat demográfiai kutatóközpont tudományos munkatársa. Az előttünk álló 20 évben Pozsony és Kassa vonzáskörzetében számolhatunk növekedéssel, de a két város népességfogyással néz szembe. Ez az urbanizációs hullám a dél-szlovákiai régióban Szenc és Kassa-vidék lélekszámát érezhetően emelni fogja. Vaňo szerint ennek dacára a legjelentősebb, 5 és 10 százalék közötti népességcsökkenés mégis a déli sávban várható, különösen a Komáromi és az Érsekújvári, kisebb mértékben a Lévai és a Nagykürtösi járásban. Ezzel párhuzamosan a felsorolt járásokban, továbbá Pozsonyban és Kassán várható a lakosság legdrámaibb arányú elöregedése – esetenként a 65 éven felettiek aránya kétszeresen is meghaladhatja majd a 15 év alattiakét. Az elöregedés terén a Rimaszombati, a Tőketerebesi és a Kassa-vidéki járás lóg ki a sorból; az első kettőben a romák átlagon felüli gyermekvállalási kedve, a kassaiban a nagyvárosból kiköltözők „vérfiatalító” hatása fékezi a folyamatot. Szakértők szerint a lakosság igazán viharos csökkenése 2025 után várható.

A körzetek demográfiai jellemzői 1996 és 2003 c. tanulmány arra világít rá, hogy a népességmozgalmi viselkedésminták milyen regionális különbségeket mutatnak. A Nyugat-Európából begyűrűző jellemzők, tehát a lakosságszám természetes fogyása, az elöregedés, az alacsony termékenységi mutató, a kevés házasság és az átlagnál gyakoribb válás döntően Nyugat-Szlovákiára és a dél-szlovákiai sávra korlátozódik, ezen belül főleg Pozsonyra, Párkányra, Komáromra és Érsekújvárra. Riasztó adat, hogy nemtől függetlenül a Komáromtól Tőketerebesig húzódó sávban élnek a legrövidebb ideig az emberek. Egyébként Tőketerebes az abszolút sereghajtó, ahol mind a férfiaknál, mind a nőknél az országos átlagnál 4 évvel rövidebb az átlagéletkor. (shz)

Alacsony életszínvonalú települések

Pozsony. A hiányos infrastruktúra, a komfort nélküli lakások és a roma lakosság magas aránya alapján Szlovákia 2883 települése közül 454 tartozik az alacsony életszínvonalú kategóriájába – derül ki az Infostat tanulmányából. A Besztercebányai, a Kassai és az Eperjesi kerület érintett községeiben egyenes összefüggés van a jelentős roma lakosság és az alacsony életszínvonal között. Ami a romák demográfiai mutatóit illeti, a nem roma lakossággal egy településen élők átlagéletkora 2,5 évvel, az izoláltan élőké pedig 3 évvel rövidebb, mint az országos átlag. Országos átlagban 1 termékeny korú nőre 1,2 gyermek jut, a romáknál viszont 3 az átlag, sőt a gettókban élőknél egyenesen 4,6. E tekintetben 2025-re fokozatosan megszűnik az országos és a roma átlag közötti nagy különbség, addigra a romák aránya a jelenlegi 7% helyett 10% lesz. (só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?