Pozsony. A kabinet a jelenlegi parlamenti ülés végéig a képviselők elé terjeszti a határon túli magyarokról szóló jogszabály szlovákiai hatályosságát korlátozó intézkedésekről szóló javaslatát, jelentette ki Mikuláš Dzurinda kormányfő.
Csodálkozó diplomácia
A miniszterek már a hétfői rendkívüli, majd a szerdai soros kormányülésen foglalkoznak a kérdéssel. Kedden egyébként Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár megkapta a szlovák fél levelét, melyben Szlovákia világosan megfogalmazta kifogásait és azt, hogy szeretné konkrétabbá tenni a tárgyalásokat. Dzurinda sajnálkozását fejezte ki a magyar törvény szülte félreértések miatt, ugyanakkor Orbán Viktor szerda reggeli, a kedvezménytörvényt és Szlovákia NATO-tagságát összefüggésbe hozó kijelentésével kapcsolatban figyelmeztetett: az idegesség nem kedvez a párbeszédnek. „Felelőtlenség lenne, ha valaki – a Duna bármelyik oldalán álljon is – minden szépet és jót, amit az elmúlt három évben sikerült elérnünk, egy csapásra elrontana” – jegyezte meg.
Orbán rádiónyilatkozata miatt a szlovák külügyminisztérium csodálkozásának adott hangot. A szlovák fél nem tartja helyénvalónak az olyan jellegű feltételezést, amilyenre a Kossuth rádióban a magyar kormányfő utalt, hiszen Magyarország politikai képviselői idáig többször tolmácsolták: Budapest feltétel nélkül támogatja Pozsony felvételét a szövetségbe. „Meggyőződésünk szerint a két ország és állampolgárai közös jövője a NATO-ban annyira fontos, hogy a felelős politikusoknak ezt nem szabadna kockára tenniük” – olvasható a tárca nyilatkozatában. Eduard Kukan külügyminiszter szerint nem fér össze egymással, ha valaki az erejét fitogtatja, miközben azt hangoztatja, érdeke a megegyezés. „Számomra ez elfogadhatatlan” – reagált a szlovák diplomácia vezetője a tegnapi internetes beszélgetés során feltett, Orbán-kijelentést firtató kérdésre.
Peter Weiss, a parlament külügyi bizottságának elnöke sem tartja szerencsésnek a NATO-tagság és a státustörvény összekapcsolását. „Nemcsak Magyarországnak, hanem Szlovákiának is szerencsétlenség lenne, ha a trianoni komplexus és a nacionalista érvelés miatt Szlovákia nem kapna meghívót a szövetségbe” – jegyezte meg Weiss. Úgy véli, a két ország közötti problémát az Orbán által népszerűsített jogszabály idézte elő, mert „a magyar miniszterelnök szerint intézményesített viszony alakul ki a magyar állam és a magyar kisebbség között”, s ez Weiss szerint nem a legszerencsésebb megoldás Európában. (s, t, sz-a)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.