Csáky: az ANO megsértette a szerződést

Pozsony. Elégedett vagyok a Szlovák Villamos Művek privatizációs bizottságának döntésével – nyilatkozta Pavol Rusko gazdasági miniszter. A privatizációs bizottság az olasz Enelnek adná el az állami vállalat részvényeinek 66 százalékát.

Pozsony. Elégedett vagyok a Szlovák Villamos Művek privatizációs bizottságának döntésével – nyilatkozta Pavol Rusko gazdasági miniszter. A privatizációs bizottság az olasz Enelnek adná el az állami vállalat részvényeinek 66 százalékát. Rusko a kormány szeptember 29-ei vagy október 6-ai ülésén szeretné benyújtani javaslatát. Az olasz Enel 840 millió, a cseh ČEZ 690 millió, az orosz Inter RAO pedig 547 millió eurót ajánl a cégért. A privatizációs bizottság a lehetséges 100 pontból 94,3-at adott az Enelnek, 79,4-et a ČEZ-nek. Korábban a privatizációt ellenzők arra hivatkoztak, hogy bármelyik cég nyeri a pályázatot, a szlovák áramellátás állami kézben marad, hiszen mindhárom külföldi cég állami kézben van. Azonban éppen az Enel jelezte, hogy részvényeinek 20 százalékát október végéig magánkézbe adja, s ezzel a többségi részvénycsomagját már nem az olasz állam ellenőrizné.

Csáky Pál, az MKP alelnöke ugyanakkor úgy véli, az ANO megsértette a koalíciós szerződést, amikor az ellenzékkel szövetkezett és megszavazta a mohi erőmű befejezésével kapcsolatos határozatot. „Az, hogy koalíciós partnerünk az ellenzékkel voksolt, és a többi kormánypárt ellenére támogatta a HZDS-től származó javaslatot, komoly politikai kérdés, amellyel foglalkoznia kell a Koalíciós Tanácsnak. Jelenleg nem tudom megmondani, újabb kormányválsággá fajulhat-e a dolog. De nem tehetünk úgy, mintha mi se történt volna. A miniszterelnöknek is reagálnia kell” – szögezte le az Új Szónak Csáky. Felvetésünkre, hogy az erőmű befejezését szorgalmazó határozatot az SDKÚ néhány honatyája is támogatta, azt válaszolta: „És az MKP-ból is ketten, állítólag tévedésből. Az már más lapra tartozik, hogy ez nem befolyásolja a kormány tevékenységét, ez a parlamenti döntés nem kötelező érvényű. Alaptörvényünk szerint ugyanis alapvető gazdasági kérdésekről a kabinet szuverén módon dönthet. Tehát a parlament nem kötelezheti a minisztereket, hogy tegyenek meg mindent az atomerőmű 3. és 4. blokkjának megépítéséért” – magyarázta lapunknak Csáky. Az energetika magánosítását szerinte komplett módon kell kezelni: ellenőrizni kell, hogy a nemzetközi tenderek utáni állapot mennyire felel meg a pályázatok előtt megfogalmazott feltételeknek, s meg kell vizsgálni a tulajdonosváltás különböző kihatásait is. Csáky – bevallása szerint – azért boncolgatja a kérdést, mert a privatizáció kényes téma, Magyarországon például politikai hullámokat kavart. (sza, t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?