CEFTA: kérdéses a jövő

Pozsony. A hét végén Pozsonyban tartották a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás, a CEFTA tagállamai miniszterelnökeinek csúcstalálkozóját.

Kollektív kézfogás. Slavko Linic horvát miniszterelnök-helyettes, Janez Drnovsek szlovén, Leszek Miller lengyel, Szimeon Szakszkoburggotszi bolgár, Mikuláš Dzurinda szlovák, Medgyessy Péter magyar és Adrian Nastase román kormányfő, valamint Jiří Rusnok cseh gazdasági miniszter a CEFTA-csúcson. TASR-fotóMikulás Dzurinda szlovák kormányfő szerint a CEFTA segítségével sikerült nyitottabbá tenni a tagállamok piacait. Medgyessy Péter magyar miniszterelnök úgy véli, a napokban megkötött magyar–lengyel egyezmény is a jó együttműködést bizonyítja. „Sikerült megállapodásra jutnunk abban, hogy október 15-ével feloldjuk a magyar agrártermékek lengyelországi kivitelének átmeneti korlátozását. Ez rendkívül jó hír a magyar mezőgazdaság számára. További lehetőség van arra, hogy január elsejétől néhány olyan termék, amely számunkra nagyon fontos, kedvezőbb feltételekkel kerüljön a lengyelországi piacra” – mondta Medgyessy Péter magyar kormányfő. (Elsősorban baromfi- és sertéshúsról, paradicsomsűrítményről, búzáról, valamint szárított zöldségről és édességekről van szó.)

A tanácskozáson Csehországot képviselő Jiří Rusnok ipari és kereskedelmi miniszter csodálkozásának adott hangot amiatt, hogy az elmúlt években a CEFTA tagállamaiban nem csökkent, hanem jócskán növekedett a belső piacot védő intézkedések száma. „Szeretnénk, ha a CEFTA a jövőben is megmaradna. Az Európai Unió kereskedelmi politikáját azonban pontosan meghatározzák az unió szabályai, és ezek között van az is, hogy az EU tagállamai nem lehetnek tagjai más kereskedelmi szervezetnek” – jelentette ki a cseh miniszter. Az aláírt közös nyilatkozat szerint ha Horvátország az év végéig teljesíti a csatlakozási feltételeket, 2003 januárjától teljes jogú tagja lehet a szervezetnek. Jövőre a tagországok vezetői Szlovéniában találkoznak, valószínűleg ott dől majd el, hogy mi lesz a sorsa a CEFTA-nak, miután a tagállamok egy része belép az EU-ba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?