Bush ultimátuma Szaddámnak

Washington/New York/ Athén/ Berlin/Brüsszel/Pozsony. Az USA, Nagy-Britannia és Spanyolország úgy döntött, hogy nem terjeszti be szavazásra határozattervezetét, hanem a Biztonsági Tanács jóváhagyása nélkül fogják leszerelni Irakot, és a háborút már csak az akadályozhatja meg, ha az iraki elnök gyorsan távozik az országból.

Sivatagi vártán. Állig felfegyverzett amerikai tengerészgyalogosok a kuvaiti–iraki határ közelében. Reuters-felvételJeremy Greenstock brit ENSZ-nagykövet tegnap, közvetlenül a Biztonsági Tanács közép-európai idő szerint délután négy órakor kezdődött ülése előtt jelentette be, hogy a három ország visszavonta határozattervezetét. A diplomata Franciaországot okolta döntésükért, hangsúlyozva, hogy Párizs előre bejelentette: megvétóz minden határozatot. „A három ország fenntartja magának a jogot arra, hogy lépéseket tegyen Irak leszerelésének biztosítására” – hangsúlyozta a nagykövet.

George Bush amerikai elnök helyi idő szerint hétfőn este, közép-európai idő szerint ma hajnali két órakor – tehát lapzártánk után – televíziós beszédben fordult az amerikai nemzethez. Ebben bejelentette, hogy Szaddám Huszeinnek távoznia kell, ha el akarja kerülni a háborút. Az amerikai elnök két-három napot ad az iraki elnöknek, hogy száműzetésbe vonuljon.

„Az ENSZ-nek nem sikerült kikényszerítenie saját követelését, hogy Irak azonnal szerelje le tömegpusztító fegyvereit, ennek következtében a diplomáciai lehetőségek ablaka mostantól zárva van” – mondta Ari Fleischer. A Fehér Ház szóvivője leszögezte: „a katonai konfliktus elkerülése érdekében Szaddám Huszeinnek távoznia kell”. Jean-Marc de la Sabliere francia ENSZ-nagykövet kijelentette, hogy a BT tagjainak többsége ellenzi az erő alkalmazását Irak ellen. Washington felszólította az Irakban tartózkodó fegyverzetellenőröket, hogy hagyják el Irakot. Hans Blix és Mohamed el-Baradei is közölte a nap folyamán, hogy az ellenőrök 24 órán belüli kivonását javasolják a Biztonsági Tanácsnak.

HUSZEIN ELISMERTE

Szaddám Huszein iraki elnök tegnap nyilvánosan elismerte, hogy országának korábban voltak tömegpusztító fegyverei, de már nem rendelkezik ilyenekkel. A bagdadi kormány olyan fényképeket és videofelvételeket mutatott be az ENSZ fegyverzetellenőreinek, amelyeken mozgó laboratóriumok láthatók. Mint Hiro Ueki, az ENSZ-ellenőrcsapat szóvivője közölte, az Irakban működő mobil laboratóriumokat ábrázoló képanyagot még szombaton adták át nekik. Jeórjiosz Papandreu görög külügyminiszter az EU elnökségének nevében tegnap arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy az elkövetkező „napokat vagy órákat” használja ki arra, hogy egy utolsó erőfeszítést tegyen az iraki válság megoldására. Gerhard Schröder német kancellár szerint a berlini kormánynak komoly kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy lehetséges-e még „az utolsó másodpercben” Irak békés lefegyverzése. Szerinte az ENSZ fegyverellenőrei Irakban sikert értek el, ezt az elmúlt hetek bizonyították. A kancellár reflektorfénybe állította Franciaország, Németország és Oroszország szombati kezdeményezését, amelyben a három ország egyebek között szigorú lefegyverzési menetrend mellett állt ki. A menetrendnek Párizs, Berlin és Moszkva szerint „magas követelményeket kell állítania, de egyben reálisnak kell lennie”.

Az Európai Bizottság nem osztja Belgiumnak azt az álláspontját, amely szerint az Egyesült Államokat agresszornak kell tekinteni, ha újabb ENSZ-felhatalmazás nélkül indít hadműveleteket Irak ellen – közölték tegnap uniós illetékesek. Louis Michel belga külügy- és André Flahaut védelmi miniszter vasárnap tett ilyen értelmű nyilatkozatokat azzal a bejelentéssel összefüggésben, hogy a konfliktus kirobbanása esetén Belgium nem fogja engedélyezni amerikai csapatok vagy hadfelszerelés áthaladását területén.

SZLOVÁKIA IS KÉSZÜL

Mikuláš Dzurinda támogatja az USA-t, Nagy-Britanniát és Spanyolországot. A szlovák kormányfő szerint a nemzetközi közösség tovább már nem lehet a Szaddám Huszein által képviselt veszély túsza. Tegnaptól megerősítették Nagy-Britannia és az USA pozsonyi nagykövetségeinek védelmét. Az elkövetkezendő napoktól kezdve a közjogi méltóságokat is szigorúbban védik. Noha a belügyminisztérium és a rendőrség nem rendelkezik terrorista támadás veszélyére utaló információkkal, a központi válságstáb a közelgő iraki háború miatt más biztonsági döntéseket is életbe léptetett. A legfontosabb feladat, hogy veszély esetén a teljes lakosságot időben értesítsék. Az egészségügyi minisztérium és a tiszti főorvos biztosítja a lépfene és egyéb veszélyes vírusok elleni vakcinák előkészítését. (m, t, ú)

Élőpajzsnak küldenék a pápát

Párizs. Az iraki háború elkerülésének egyetlen lehetséges módja az, hogy II. János Pál pápa az „emberiség értékeinek védelmezőjeként” Bagdadba siet. Didier Julia, a francia parlament konzervatív képviselője állt elő tegnap ezzel a váratlan megoldással. Julia, ki az utóbbi fél évben kétszer is járt Irakban, azt nyilatkozta, hogy a pápa, aki határozottan és hatásosan lép fel a háború ellen, nagyon is megfelelne élőpajzsnak, mivelhogy meg tudná állítani az agressziót. (t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?