Bugár Kaszával megy Gyurcsányhoz tárgyalni

Pozsony. Ma Budapesten tárgyal Bugár Béla, az MKP elnöke és Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség első embere. Mádl Ferenc köztársasági elnökkel, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Szili Katalin házelnökkel és Somogyi Ferenc külügyminiszterrel egyeztetnek a sikertelen népszavazás után kialakult helyzetről.

December 5. óta ez az első alkalom, hogy külföldi és anyaországi vezető politikusok tárgyalóasztalhoz ülnek. Bugár nem kívánta pontosítani, konkrétan miről fognak tárgyalni. „Nem szeretnék a sajtón keresztül üzengetni a magyar félnek. De meggyőződésem, hogy mindenről – akár a Szülőföld Programról is – lehet tárgyalni, ha van kellő politikai akarat” – mondta.

Bugár Béla úgy véli, a magyar kormánynak és a külhoni magyaroknak meg kell vitatnia a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által vázolt autonómiatörekvést is. A magyar kabinetnek az alkotmányból kifolyólag kötelessége törődnie a határon túli magyarokkal, mutatott rá az MKP elnöke. Hozzátette: minden magyar kisebbség elsődleges politikai célja a szülőföldön való boldogulás, amit az autonómia különféle formái elősegíthetnek. A szlovákiai magyarok már hosszabb ideje törekednek kulturális autonómiára, ennek egyik jele a komáromi egyetem létrehozása.

Minden utódállamban kényes kérdés az autonómia, ám a megoldás nem a téma kerülése, hanem olyan megközelítése, hogy ne korbácsolják fel a nemzeti kedélyeket. Öllős László politológus szerint ésszerű párbeszédre van szükség. Az autonómiáról szóló, megfelelő légkörben folytatott vitában Öllős szerint magyarországi politikusoknak, a kisebbség politikai képviselőinek, a határon túli – szlovák és magyar – értelmiségieknek és a szlovák politikusoknak egyaránt részt kellene venniük. Nehezíti a párbeszédet, hogy a szlovákoknak a szó hallatán azonnal a terület leszakítása jut eszükbe. „Nem szükségszerűen erről van szó, ellenkező esetben az EU nem létezhetne, hiszen a régi tagállamok körében alig akad néhány, ahol ne lenne nemzetiségi autonóm struktúra” – magyarázta lapunknak a politológus.

Az óvatosabb politikusok az autonómia helyett kulturális, oktatási, területi perszonális önállóságról, önkormányzatiságról beszélnek. „Erre 1989 óta több példa van. Ha megvizsgáljuk a magyar pártok programjait, mindegyiknél megtaláljuk az önkormányzatiság különféle módozatait, melyekben voltak kulturális elemek is. Szerintem azonban nem elég nem használni ezt a kényes szót, hanem olyan légkört kell kialakítani, hogy – leszámítva a legszélsőségesebb nacionalistákat – a mérsékelt értékrendű szlovákok számára ez ne jelentsen automatikusan fenyegetést” – tette hozzá Öllős László. (koc, sza, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?