Brüsszel bezáratja a blokkot

Jaslovské Bohunice/Kozloduj. Holnap délben Robert Fico miniszterelnök jelenlétében fokozatosan lekapcsolják az energiahálózatról a Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű 1. számú reaktorát.

Jaslovské Bohunice/Kozloduj. Holnap délben Robert Fico miniszterelnök jelenlétében fokozatosan lekapcsolják az energiahálózatról a Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű 1. számú reaktorát. A 440 megawattos blokk teljes leállításáról egyelőre nem beszélhetünk, mivel a nukleáris fűtőelemeket egyelőre nem emelik ki, ennek szakszerű lehűtése akár több mint 3 évet is igénybe vehet, vagyis az érintett 400 alkalmazott elbocsátása, átcsoportosítása fokozatos lesz. Mégis végleges bezárásról van szó, mivel a Dzurinda-kormány még 1999-ben a csatlakozási tárgyalások során ígéretet tett a brüsszeli Európai Bizottságnak, hogy az uniós normáknak nem megfelelő reaktort 2006 végéig leállítják. Az 1980-ban befejezett V1-es atomerőmű 2. számú blokkját ugyanilyen okok miatt 2008 végéig kell üzemen kívül helyezni. A művelet költségigényes, lapértesülések szerint a V1-es atomerőmű teljes üzemen kívül helyezése 17,5 milliárd koronát emészt fel, ám az összeg döntő részét (kb. 13 milliárd koronát) az említett 1999-es egyezség révén Brüsszel állja. Bohunicében viszont tovább működhet az 1985-ben átadott V2-es atomerőmű ugyancsak két, egyenként 440 megawattos reaktora. A holnapi blokkleállítás egyben azt is jelenti, hogy Szlovákia energiatermelő kapacitása 9 százalékkal csökken, ezzel az ország elveszíti áramexportáló képességét. A leállást követően a villamos energia termelése terén az önellátás határán fogunk mozogni, a V1-es második reaktorának 2008-as lekapcsolása után viszont importra szorulunk - a szűkös lehetősek láttán ez az áram drágulását vonja maga után. Ezért égetővé válik a mohi atomerőmű mihamarabbi, akár 60 milliárd koronát is elnyelő befejezése, amire az olasz Enel mint a Szlovák Villamos Művek többségi tulajdonosa csak 2007 elején ad végleges választ.

Szilveszterkor Bulgária bezárja a kozloduji atomerőmű két reaktorát is, így az ország 880 megawattal kevesebb elektromos áramot állít majd elő – ez az uniós tagság ára. Kozloduj hármas és négyes reaktora az EU szerint veszélyes, s a hatalmas költségek miatt egyiket sem éri meg korszerűsíteni. Korábban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az Atomerőmű Üzemeltetők Világszövetsége is pozitívan értékelte a reaktorok állapotát, így sokak szerint pusztán politikai megfontolás áll az EU döntése mögött. Bulgária 2002-ben már leállította egy reaktorát az unió kérésének megfelelően. (t, S, ú, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?