Bírjuk majd bérekkel az Unióban?

Pozsony. Éppen egy év múlva, 2004 májusában Szlovákia már az Európai Unió tagja lesz. Ennek egyik következményeként hosszabb távon a fogyasztói árak jelentős, bár nem ugrásszerű emelkedésével számolhatunk.

Pozsony. Éppen egy év múlva, 2004 májusában Szlovákia már az Európai Unió tagja lesz. Ennek egyik következményeként hosszabb távon a fogyasztói árak jelentős, bár nem ugrásszerű emelkedésével számolhatunk. Nálunk az árak jelenleg az uniós árszint átlagának mindöszsze 38 százalékát érik el, s ekkora különbség sokáig nem tartható fenn. Sőt még a többi, belépésre váró tagjelölttől is elmaradtunk, konkrétan a cseh árszinttől legalább 6, a magyar szinttől pedig 10-12 százalékkal. Előzetes prognózisok szerint 2010-ig ezért legalább 60 százalékkal emelkednek majd nálunk az árak, ami a háztartásonként 3500 koronás többletkiadást eredményez. Ezt abban az esetben tudjuk megrázkódtatások nélkül átvészelni, ha a jelenlegi, 13 500 koronás átlagbér 2010-re 18 500 koronára emelkedik. A leginkább érezhető drágulás az oktatásügy, az egészségügy, a lakbérek, az energia, az éttermi és szállodai szolgáltatások, a szeszes italok és a dohánytermékek kategóriájában várható, mégpedig 2010-ig 50 százalékot meghaladó mértékben.

Peter Havlik, a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet vezető közgazdásza szerint azonban nem kell ársokkal számolnunk. A szakértő kijelentette: „Ársokk helyett néhány termék akár olcsóbb is lehet, köszönhetően a behozatal gerjesztette versenynek. Egyes cikkek esetében a hozzáadottérték-adó emelése válthat ki magasabb árat (pl. dohánytermékek és szeszes ital), emellett a lakbérek, bizonyos szolgáltatások és a közlekedés kategóriájában várható érezhető drágulás. Mindezzel párhuzamosan azonban a bérek is nőnek. E párhuzamos folyamat hosszan tartó és nagyobb ugrás nélküli lesz, ami Görögország, Portugália vagy Spanyolország esetében is megmutatkozott. Ennek dacára az országok közötti regionális árkülönbségek azért fennmaradnak.”

Nemcsak az árak, hanem a bérek terén is hatalmas különbségek mutatkoznak. Míg például az Európai Unió átlagában egy órányi munkabér költsége 22,70 euró, addig Lengyelországban már csak 4,48, Csehországban 3,90, Magyarországon 3,83 euró, nálunk pedig mindössze 3,06 euró. (t, shz)

A drágulás mértéke 2010-ig

Oktatásügy 84%

Egészségügy 77%

Lakbér és energia 76%

Étterem és szálloda 59%

Üdülés, kultúra 54%

Közlekedés 53%

Alkohol, dohány 53%

Élelmiszer 46%

Távközlés 39%

Ruházkodás, lábbeli 38%

(Forrás: NO)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?