Az épület a kassai tolerancia jelképe

Kassa. „Nem tudok elképzelni ennél szebb ajándékot a fél évszázados szlovákiai magyar színjátszásnak, és kívánom, hogy a felújított épület termékeny színházi élet helyszíne legyen” – mondta Csáky Pál miniszterelnök-helyettes a kassai Márai Stúdió átadási ünnepségén.

Kassa. „Nem tudok elképzelni ennél szebb ajándékot a fél évszázados szlovákiai magyar színjátszásnak, és kívánom, hogy a felújított épület termékeny színházi élet helyszíne legyen” – mondta Csáky Pál miniszterelnök-helyettes a kassai Márai Stúdió átadási ünnepségén. Hozzá hasonlóan Kocsi László, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára is látta az épületet 1998-ban, életveszélyes állapotban, ezért külön örömmel köszöntötte „a magyar szó új templomát”. A Timon utcai objektumot öt évvel ezelőtt omlásveszély miatt ki kellett üríteni, a színház pedig egészen mostanáig a város nyolc különböző részén bérelt helyiségekben szorongott. Az állagfelmérés felületesnek bizonyult, kiderült, hogy az épület statikája is megsérült, a növekvő költségek és a mečiari intendatúra hozzáállása miatt a munkálatok lassan haladtak. 1999-ben az új kormánykoalíció az MKP képviselőinek nyomására és a Csáky Pál által beterjesztett javaslat alapján támogatást hagyott jóvá a Tháliának, melyet még három részlet követett, idén 24,5 milliót kapott a színház. Több hazai és magyarországi „harcostársnak” köszönhetően az épület elkészült, és tegnap Kvarda József kulturális államtitkár magyarországi kollégájával együtt vágta át a szalagot a bejáratnál. Rudolf Bauer megyeelnök a kulturális hozadék mellett megemlítette az épület városesztétikai és jelképes jelentőségét is. Bauer, csakúgy, mint Zdenko Trebuľa kassai főpolgármester a tolerancia, a békés egymás mellett élés szimbólumának tartja az épületet. Trebuľa szerint a Kassán élő nyolc nemzetiség mellett él itt egy kilencedik is, a „kassai polgár”. Ez járhatott Schrammel Imre Kossuth-díjas szobrászművész fejében is, amikor megalkotta a tegnap leleplezett, Kassai polgárok című domborművet, amely a stúdiószínház homlokzatát díszíti, és a Márai-darab jeleneteit ábrázolja. A művet a Magyar Művészeti Akadémia saját pénzén készíttette el, nevükben Fekete György képzőművész ajánlotta azt a kassaiaknak. Az ünnepély Hernádi Gyula Márairól szóló dokumentumjátékának bemutatójával ért véget. (juk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?