Agydaganatot és leukémiát okoznak a telefonok?

mobiltelefon

Nincs összefüggés a mobiltelefon-használat és az agydaganatok megnövekedett kockázata között – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett dokumentumból, mely összegzi a mobilokkal kapcsolatos eddigi ismereteket, bizonyítékokat. Az eredmények véglegesen cáfolják azokat az aggályokat, melyek a mobiltechnológiával kapcsolatban felmerültek.

Alapvetően mindig, amikor egy új technológia megjelenik, és eléggé elterjedté válik, aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, vajon ártalmas-e vagy sem. Ez történt a mobiltelefonokkal is. A WHO által kezdeményezett új kutatás szerint azonban ezek a félelmek a mobileszközök esetében feleslegesek – semmi nem utal arra, hogy a vezeték nélküli telefontechnológia bármilyen ok-okozati kapcsolatban állna az agydaganat kialakulásával.



A vezeték nélküli technológia használatának óriási növekedése ellenére az agydaganat előfordulása nem emelkedett ennek megfelelően” – áll a tanulmányban. És ez még azokra az emberekre is igaz, akik hosszabb ideje, akár már több mint egy évtizede használják a mobiltelefont. Az elemzés 63, 1994 és 2022 között készült tanulmányt vett kritikusan szemügyre, amelyeket tíz ország tizenegy kutatója, köztük az ausztrál kormány sugárvédelmi hatósága tekintett át – számol be a read24 hírportál. 




A tanulmány a rádiófrekvencia hatásait értékelte, amelyet a mobiltelefonokban, de a televízióban, a bébiszitterekben és a radarokban is használnak“ – mondta a kutatás társszerzője, Mark Elwood, az új-zélandi Aucklandi Egyetem rákepidemiológiai professzora a Reutersnek. „A vizsgált fő témák egyike sem mutatott megnövekedett kockázatot” – mutatott rá. A felnőttek és gyermekek agydaganatát, valamint az agyalapi mirigy, a nyálmirigy vagy a leukémia daganatait vizsgálták, továbbá a mobiltelefonok, bázisállomások vagy adók használatával, illetve a munkahelyi expozícióval kapcsolatos kockázatokat. 



Az emberek két fő okból aggódnak amiatt, hogy a mobiltelefonok bizonyos rákos megbetegedéseket vagy más egészségügyi problémákat okozhatnak. A mobilok rádiófrekvenciás sugárzás vagy rádióhullámok formájában bocsátanak ki energiát, és használatuk széles körben elterjedt. A mobilok által okozott rákos megbetegedések kockázatának akár csak kis mértékű növekedése is aggasztó lenne, tekintve, hogy milyen sokan használják őket. 


Ezenkívül az agy és a központi idegrendszer rákos megbetegedései különösen aggasztóak, mivel a telefonokat a fej közelében használják, és mivel az ionizáló sugárzás – azaz a mobiltelefonok által kibocsátottnál nagyobb energiájú sugárzás – bizonyos agydaganatokat okozhat. Számos különböző tanulmányt végeztek annak kiderítésére, hogy a mobiltelefonok használata veszélyes-e az emberi egészségre.

 

A mobiltelefonok az elektromágneses spektrum rádiófrekvenciás tartományában bocsátanak ki sugárzást. A második, harmadik és negyedik generációs (2G, 3G, 4G) mobiltelefonok a 0,7-2,7 GHz (gigahertz), az ötödik generációs (5G) készülékek pedig akár 80 GHz-es frekvenciatartományban sugároznak. Mindezek a frekvenciák a spektrum nem ionizáló tartományába tartoznak, ami alacsony frekvenciájú és alacsony energiájú. Az energia tehát túl kicsi ahhoz, hogy károsítsa a DNS-t. Ezzel szemben az ionizáló sugárzás, amelybe a röntgensugárzás vagy a kozmikus sugárzás is beletartozik, nagy frekvenciájú és nagy energiájú. Az ionizáló sugárzás energiája károsíthatja a DNS-t. Ez aztán olyan változásokat okozhat a génekben, amelyek növelhetik a rák kockázatát. Az emberi szervezet valójában elnyeli a rádiófrekvenciás sugárzást kibocsátó eszközök, például a mobiltelefonok energiáját. 


Számos tanulmány szerint azonban a rádiófrekvenciás sugárzás elnyelésének egyetlen következetesen elismert biológiai hatása az emberben, amellyel a nagyközönség találkozhat, a test azon területének felmelegedése, ahol a mobiltelefont tartják (pl. a fül és a fej). Ez a melegedés azonban nem elegendő ahhoz, hogy mérhetően megemelje a testhőmérsékletet. A rádiófrekvenciás sugárzásnak az emberi testre gyakorolt egyéb, egyértelműen bizonyítottan veszélyes egészségügyi hatása nincs. 



(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?